Supë Krem me Rrepa te Kuq

39 Shares
39
0
0
Kjo supë është shumë e mirë si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Mjaftojnë pak përbërës dhe do të kemi një pjatë të shëndetshme për të gjithë familjen.

Supë Krem me Rrepa te Kuq

Përbërësit

 • Përbërësit për 4-5 persona

 • 5-6 rrepa te kuq
 • 1 qepë të kuqe
 • 1 patate
 • pak vaj ulliri
 • pak kripë
 • 3-4 lugë kos

Përgatitja

 • Pastrojmë rrepat, i heqim gjethet e sipërme dhe i qërojmë. Pasi i kemi qëruar të gjithë, i presim në copa të vogla. Qërojmë po ashtu edhe pataten dhe e presim në copa.
 • Në një tenxhere hedhim pak vaj dhe qepën e grirë. E kavërdisim pak e pastaj shtojmë pataten dhe panxharin. I mbulojmë me ujë, i hedhim kripë dhe i lemë të ziejnë në zjarr të ngadaltë.
 • Pasi janë zier e lemë të ftohet pak dhe më pas i grijmë me grirësin elektrik derisa të arrijmë të kemi një masë si krem.
 • Pastaj supën e hedhim në pjata dhe kur i shërbejmë sipër i hedhim nga një lugë kos dhe pak vaj ulliri. Mund të shoqërohet edhe me copa. buke të thekur.

Notes

Ju bëftë mirë!

39 Shares
2 comments
 1. E kam pergatitur nje here kete supe Kreme me rrepa te kuqe por askush nuk e pelqeu. Dua te di si te eliminoj eren e tokes tek supa. Faleminderit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Mish pule me portokalle

Kjo pjatë është një pjatë e lehtë dhe e shëndetshme. Mishi i bardhë i kraharorit të pulës është shumë i mirë nëse gatuhet në mënyrën e duhur. Ky mish është i këshillueshëm edhe për fëmijët e vegjël. Kjo recetë e shpejtë është e përshtatshme edhe për ta. Mjafton pak mish i bardhë dhe portokalle dhe në pak minuta do të keni një pjatë të shijshme.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Supë Gruri

Supa e grurit është një pjatë e shijshme që mund ta shijojmë gjatë stinës së ftohtë. Gruri është i pasur me shumë vlera ushqyese si vitamina, kripëra minerale e fibre. Kjo është një pjatë e shëndetshme dhe e shijshme