Receta me Oriz, Receta Vegjetarjane
Leave a comment

Oriz me asparag (shparg)

Orizi me asparag është një pjatë e parë e shijshme dhe delikate. Asparag ose shparg siç është përkthimi në shqip është një perime shumë e pasur me vitamina e vlera ushqyese.Rizoto i gatuar me asparag dhe i përzier në fund me djathë parmixhan është me të vërtetë një pjatë e mirë dhe e shëndetshme.

Oriz me asparag (shparg)

Përbërësit

 • 300 gr oriz
 • 250 gr asparag shparg
 • 50 gr gjalpë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 150 ml verë të bardhë
 • 100 gr djathë parmixhan i grirë
 • 1 qepë
 • pak kripë
 • pak piper i bardhë

Përgatitja

 • Si fillim marrim asparagët dhe i pastrojmë. I lajmë me ujë të ftohtë dhe i vendosim të ziejnë në tenxhere me avull ose tenxhere me ujë. Pasi janë zier, i presim me kujdes duke lënë veç majat e asparagut.
 • Në një tenxhere hedhim vajin dhe 20 gr gjalpë. Shtojmë qepën e grirë hollë. E trazojmë mirë dhe e lemë të zbutet me zjarr të ngadaltë përreth 15 minuta. Më pas shtojmë dhe orizin, e kavërdisim pak. E shuajmë me verë dhe lemë derisa të avullojë alkooli. Pastaj shtojmë ujë të ngrohtë ose ujin që kemi zier më parë asparagët.
 • Shtojmë ujë pak nga pak derisa të ziejë orizi. Hedhim pak kripë e pak piper të bardhë të bluar. E trazojmë mirë. Kur orizi është gjysmë i zier, shtojmë edhe asparagët e prerë duke lënë veç majat e tyre. I përziejmë mirë me orizin dhe i lemë të përfundojnë zierjen.
 • Fikim zjarrin dhe shtojmë në tenxhere te orizi gjalpin e mbetur dhe djathin e grirë.
 • E trazojmë mirë derisa të shkrihet gjalpi. Më pas e hedhim në pjata duke i vënë sipër majat e asparagut. Mund ti hedhim pak piper të bardhë e djathë sipas dëshirës.
 • Pjata është gati për tu servirur.

Notes

Përgatitja

oriz-risoto-receta-gatimi-italiane-ricette-cucina-ashparag-food

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

oriz-risoto-receta-gatimi-italiane-ricette-cucina-ashparag-red-plate

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating

Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments