Couscous me perime

Couscous me perime është një pjatë e njohur mesdhetare, me origjinë nga Afrika e Veriut. Kjo është një recetë e lehtë dhe e shijshme.

Couscous me perime

Përbërësit

 • Përbërësit për couscous

 • 250 gr couscous
 • 260 ml ujë
 • 2 lugë vaj ulliri
 • Përbërësit për salcën me perime

 • 1 qepë e njomë
 • 1 karotë
 • 1 kungull
 • 1 patëllxhan
 • 3-4 lule brokoli
 • 1 degë selinoje
 • 9-10 domate të vogla
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhre
 • pak kripë
 • 1 spec djegës nëse e gatuani për fëmijët mos e shtoni
 • 2-3 gjethe borziloku

Përgatitja

 • Si fillim marrim patëllxhanin dhe pasi e kemi larë, e presim në copa, e vendosim në një kullojëse me pak kripë sipër. Në këtë mënyrë i heqim hidhërimin që ka.
 • Marrim një enë qelqi të madhe dhe hedhim në të couscous. Shtojmë ngadalë ujin e nxehtë. E trazojmë me lugë e më pas e mbulojmë me kapak në mënyrë që të thithë gjithë ujin couscousi.
 • Ndërkohë përgatisim salcën.

 • Lajmë e presim perimet në copa, presim karrotën, selinonë, kungullin, domatet. Grijmë edhe qepën hollë.
 • Hedhim vaj ulliri në tigan dhe shtojmë qepën e grirë. Shtojmë hudhrën e prerë hollë. I kavërdisim për pak minuta derisa të zbuten e më pas shtojmë perimet me radhë, në fillim selinonë e karrotën, e më pas brokolin, kungullin e patëllxhanin. I trazojmë së bashku. Në fund shtojmë edhe domatet dhe specin djegës. I hedhim pak kripë dhe i pjekim përreth 10 minuta derisa të jenë zbutur perimet. Në fund, pasi kemi fikur zjarrin, hedhim edhe gjethet e borzilokut.
 • Marrim enën ku kemi hedhur couscous dhe me anë të një piruni e trazojmë mirë derisa të mos ketë më kokrriza. Shtojmë edhe vajin e ullirit dhe e trazojmë përsëri. Hedhim dhe perimet sipër dhe e përziejmë ose hedhim couscous në pjata e më pas shtojmë perimet mbi të.
 • Servirim couscous direkt ose mund ta ruajmë në frigorifer për ta servirur një ditë më pas.

Notes

receta-gatimi-cous-cous-arabike-vegjetarjane-d

Përgatitja e Couscous

Mbetet i shijshëm edhe i ftohtë.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

receta-gatimi-cous-cous-arabike-vegjetarjane-b

receta-gatimi-cous-cous-arabike-vegjetarjane-c

225 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Gjellë domate me oriz

Domate me oriz është një gjellë dietike dhe e shëndetshme e cila mund të gatuhet për të gjitha stinët. Gatuhet si pjatë e parë dhe ka përbërës të pasur me shumë vlera ushqyese.

Qofte me spinaq

Qoftet me spinaq janë shumë të mira për ata që dëshirojnë një pjatë të thjeshtë e të shijshme. Receta e këtyre qofteve është e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë. Këtë pjatë mund ta shoqërojmë me perime të ndryshme, sallata ose thjesht mund ta shijojmë edhe në momentin e aperitivit. Kjo recetë është dhe një mënyrë e mirë për të bërë fëmijët të hanë perimet që janë të fshehura në qofte.

Patate të pjekura

Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe e shëndetshme. Patatet mund ti gatuajmë në shumë mënyra. Ky variant që ne sjellim përmban patate të pjekura në furrë që mund të shoqërojnë pjatanca të ndryshme mishi ose peshku.

Pulë me oriz në tavë

Gatimet me mish pule janë të shumëllojshme. Pulë me oriz në tavë është një recetë e shijshme dhe ruan gjithë vlerat ushqimore. Përgatiteni kur të keni të ftuar, do të ngelen të kënaqur.