Gatime Unike, Receta Vegjetarjane
3 komente

Lakror misri (pispili) me lakra të egra

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Lakror me miell misri e lakra të egra është një pjatë e shijshme dhe e shëndetshme. Në vend të lakrave mund të vendosim edhe spinaq ose hithra. Një copë lakrori e shoqëruar me një gotë kos të bardhë është një darkë e lehtë dhe e shijshme.

Përbërësit për Lakror misri (pispili) me lakra të egra


 • 1 e 1/2 kg lakra të egra

 • 1 gotë miell misri

 • 1/2 gote qumësht

 • 2-3 lugë gjelle me gjiz ose 100 gr djathë i bardhë

 • 20 gr gjalpë

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri

 • pak kripë

 • pak piper

 • 5-6 gjethe mëndërrz(nenexhik)

 • 2-3 qepë të njoma


Përgatitja lakror misri

Lajmë lakrat mirë në ujë të bollshëm. Lajmë edhe qepët e njoma. Më pas i kullojmë.
Në një tenxhere të madhe, hedhim vaj ulliri. Grijmë hollë qepët e njoma dhe i kavërdisim pak. Më pas shtojmë lakrat e egra. Hedhim pak kripë dhe një filxhan ujë. Mbulojmë tenxheren me kapak dhe lemë që të ziejnë me zjarr të ngadaltë derisa lakrat të jenë zbutur.

lakror-miell-misri-receta-gatimi-si-te-gatuajme-gjell-shqip-

Heqim tenxheren nga zjarri dhe hedhim lakrat në një enë dhe i lemë të ftohen pak. Shtojmë gjizën ose djathin e copëtuar, gjethet e nenexhikut dhe pak piper. I trazojmë mirë bashkë.

Në një enë tjetër hedhim miellin e misrit dhe qumështin. I trazojmë mirë.
Lyejmë me pak gjalpë një tavë dhe hedhim në të më shumë se gjysmën e miellit të përgatitur me qumësht. E rregullojmë mirë me lugë në mënyrë që të mbulojë gjithë sipërfaqen e tavës. Shtojmë sipër edhe përgatitjen me lakra. I sheshojmë edhe këto të fundit. Sipër hedhim miellin që ka mbetur dhe pak gjalpë.

Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 30 minuta ose derisa të shohim që sipër është pjekur.
Më pas e lemë të ftohet dhe e presim në copa.
Servirim lakrorin me kos të freskët.

Ju bëftë mirë!

lakror-miell-misri-receta-gatimi-si-te-gatuajme-gjell-shqip-2

3 Comments

 1. eni says

  Duhet te jeni pak me te sakte te masat ,sepse nje gote uji mund te jete e vogel ose e madhe .E kuptoj qe ju I merrni te gatshe recetat dhe nuk I keni gatuar vete para se ta publikoni ,megjithate desha tju thoja qe masat nuk jane te sakta.

  • Ne radhe te pare nuk mund te na gjykosh qe recetat nuk i gatuajme vete. Nuk ta lejoj ne asnje menyre spese ne jemi i vetmi sit qe recetat i pergatisim nje here e me pas i botojme. Mund ta shikosh ne fotot apo videot tona.
   Persa i perket mases me gote uji, ti mund te perdoresh nje gote uji qe ke normalisht ne shtepi dhe masa e miellit eshte nje gote me gjysem gote qumesht, cfaredo lloj gote te perdoresh. Zakonisht nje gote eshte 150 ml.

Shkruani komentin tuaj - Komente