Qofte me spinaq

Qoftet me spinaq janë shumë të mira për ata që dëshirojnë një pjatë të thjeshtë e të shijshme. Receta e këtyre qofteve është e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë. Këtë pjatë mund ta shoqërojmë me perime të ndryshme, sallata ose thjesht mund ta shijojmë edhe në momentin e aperitivit. Kjo recetë është dhe një mënyrë e mirë për të bërë fëmijët të hanë perimet që janë të fshehura në qofte.

Qofte me spinaq

Përbërësit

 • 1 kg spinaq i freskët
 • 2 vezë
 • 1 patate
 • 30 gr djathë i grirë parmixhan
 • 50 gr bukë e grirë
 • pak kripë
 • disa arrë moskat
 • 1 filxhan vaj ulliri

Përgatitja

 • Filloni përgatitjen me larjen e spinaqit, lajeni mirë me ujë të bollshëm. Më pas vendoseni në një tenxhere dhe lëreni të ziejë për disa minuta.
 • Më pas hidheni në kullojëse dhe lëreni të kullojë pak. Pastaj vendoseni mbi një dërrasë kuzhine dhe filloni ta grini me anë të një thike.
 • Pasi e keni grirë mirë të gjithin hidheni në një enë të madhe, hidhni në të vezët, kripë, djathin e grirë, arrën moskat. Përzijini mirë me dorë. Me anë të një rendeje grini në enë edhe pataten e qëruar më parë.
 • Shtoni dhe bukën e grirë ( nëse masa është akoma e qullët mund të shtoni akoma bukë të grirë ose pak miell). Trazojeni mirë gjithë masën e përgatitur derisa të arrini një masë homogjene.
 • Lëreni të pushojë përreth gjysëm ore e më pas formoni me dorë topa të vegjël e jepini formën e qofteve.
 • Skuqini më pas në vaj të nxehtë. ( Përpara se ti skuqni mund ti kaloni në vezë të rrahur e më pas në bukë të grirë, por ne i kemi skuqur thjesht pa to sepse janë më të lehta në këtë mënyrë). Qoftet i shërbeni të ngrohta të shoqëruar me një sallatë.

Notes

Ju bëftë mirë

20 Shares
4 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Sallatë gruri

Sallata e grurit është një pjatë e freskët, ideale për stinën e verës. është një pjatë e ftohtë të cilën mund ta përgatisim edhe disa orë përpara se ta shërbejmë. Në këtë recetë ne kemi zgjedhur të përziejmë grurin me djathë, domate të freskëta e ullinj, por secili nga ju mund ta përziejë me gjithçka që dëshiron, sipas dëshirës e fantazisë suaj.

Angjinare në tigan

Angjinarja e stufuar në tigan është një pjatë shumë e shijshme dhe shumë e thjeshtë në përgatitje. Kjo pjatë mund të jetë një garniturë e mirë për pjata me mish ose peshk. Por mund të jetë edhe një pjatë e dytë për vegjetarianët sepse angjinarja ka shumë veti ushqimore.

Makarona Spaghetti në Wurstel

S'keni shumë kohë dhe nuk keni përgatitur asgjë për drekë për fëmijët tuaj? Ja një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë që do të bëjë të lumtur fëmijët tuaj dhe jo vetëm. Kjo është një pjatë që pëlqehet nga gjithë familja. Në përgatitjen e kësaj pjate merrni dhe fëmijët t'ju ndihmojnë, të fusin fijet e spaghettit në copat e wurstelit. është e sigurt që përveçse do të zbaviten, kjo pjatë do t'ju shijojë shumë.