Antipasta (Meze), Receta Vegjetarjane
Shkruaj një koment

Pastiço me perime

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Kjo recetë e thjeshtë mund të gatuhet me perimet që keni në shtëpi. Këtë pastiço e kam gatuar një ditë kur më ngelën  shumë perime të ziera e nuk dija ç’të bëja me to. Është një pjatë e thjeshtë, por e shijshme.

Përbërësit për Pastiço me perime


 • 2 karrota

 • 2 patate

 • 5-6 kokrra lakër brukseli

 • 1 kungull

 • 1 kokërr finoku

 • 2 vezë

 • 200 gr djathë i tymosur (ose kaçkavall sipas dëshirës)

 • 100 gr djathë parmixhan i grirë

 • kripë

 • piper

 • vaj ulliri

 • 1 gotë qumësht


Përgatitja

Lajmë e pastrojmë perimet. I presim në copa dhe i vendosim të ziejnë në një tenxhere me avull përreth 20 minuta. 
Në një enë qelqi rrahim vezët dhe shtojmë pak nga pak qumështin dhe djathin në copa. Shtojmë në të perimet e ziera. I trazojmë së bashku dhe i hedhim pak kripë e pak piper. I përziejmë mirë. Në një tavë hedhim pak vaj ulliri dhe shtojmë masën e përgatitur duke e niveluar mirë me lugë.

receta-gatimi-shqip-kuzhina-shqiptare-pastico

Sipër i hedhim djathin e grirë dhe pak vaj ulliri.Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 20-30 minuta. Më pas e lemë të ftohet pak dhe e presim në copa.

E shërbejmë pastiçon me perime të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente