Antipasta (Meze), Garnitura
1 koment

Rrepa turshi

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Rrepa turshi kanë një shije majhoshe sepse ëmbëlsia e tyre lidhet bukur me thartësinë e uthullës. Të përgatitura në këtë mënyrë kemi një pjatë të shijshme që shkon shumë me pjatanca djathrash o sallamrash të ndryshëm. Shtysë për përgatitjen e kësaj receta na e dha një lexuese e rregullt e faqes tone, Antigona.

Përbërësit për Rrepa turshi


 • 5 rrepa të kuq

 • pak rozmarinë

 • 2 qepë të njoma

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • Përbërësit për lëngun e kripur

 • 1 qepë e kuqe

 • 1 lugë kafeje me kripë

 • 100 ml uthull të kuqe

 • 60 gr sheqer

 • 120 ml ujë


Përgatitja për rrepa turshi

Pasi kemi qëruar e larë rrepat i vendosim mbi një letër alumini. Sipër i hedhim rozmarinë, qepët të plota siç janë dhe vaj ulliri. Mbyllim letrën e aluminit si karamele dhe e vendosim në furrë të nxehtë 200°C. I pjekim përreth 30 minuta.
Më pas i nxjerrim nga furri dhe i lemë të ftohen.Pasi janë ftohur i presim në feta të holla.
Presim dhe qepën e kuqe në feta. Vendosim në një vazo qelqi ( rreth 250 gr) një fetë rrepe dhe një fetë qepe, vazhdojmë kështu duke i alternuar derisa të mbarojnë përbërësit.

Në një tenxhere hedhim ujin, uthullën, kripën e sheqerin dhe i ziejmë.
Hedhim lëngun e nxehtë në vazo mbi rrepat. Mbyllim vazon me kapak dhe e lemë të pushojë nga 3 deri në 6 ditë përpara se ti shërbejmë.
Servirim rrepa turshi siç janë me pak vaj ulliri sipër ose i përziejmë me sallata të ndryshme.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

1 Comment

 1. besa says

  A ka mundsi mem.tregu dikush si ta pregadis ilaqin me rrepa te kuq me mjalt karrota molla dhe limon per pagjaksi se kam harruar flm per mirkuptim

Shkruani komentin tuaj - Komente