Speca gogozhare

Speca gogozhare janë shoqërueset e shumë pjatave në stinën e dimrit. Kjo recete është shume e thjeshte për tu përgatitur dhe specave mund ti konservojmë shijen dhe vlerat për një kohe të gjatë. Për të përgatitur gogozhare preferohet speci me shume tul kurse ngjyra sipas preferencës.

Speca gogozhare

Prep Time30 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time40 minutes
Course: Side Dish
Cuisine: Albanian
Keyword: perime
Sasia: 4 vazo
Kalori: 140kcal

Përbërësit

 • 4 kg speca të kuq
 • 2 litra ujë
 • 800 ml uthull vere e bardhë ose molle
 • 200 gr sheqer
 • 200 gr kripë kokërr madhe
 • gjethe dafine
 • piper kokërr
 • 1 kokë hudhra sipas dëshirës

Përgatitja

 • Për përgatitjen e speca gogozhare si fillim lajmë mirë specat dhe i fshijmë ujin me një pecet. Më pas i pastrojmë nga farat.
 • Në një enë hedhim masën e ujit, shtojmë gjysmën e uthullës, kripën, sheqerin e trazojmë dhe e vendosim në zjarr.
 • Sapo të vlojë uji zhytim specat pjesë pjesë duke i lënë vetëm një minutë.
 • Pasi i kemi zhytur të gjithë specat, në enën më ujë shtojmë pjesën tjetër të uthullës. E lëmë rreth 5 minuta dhe e heqim nga zjarri.
 • Marrim vazot e lara mirë dhe të sterilizuar, në to hedhim në fillim disa kokrra piper dhe gjethe dafine. Sipas dëshirës mund të vendosim edhe ndonjë thelbi hudhre. Më pas radhitim specat. Vazot i mbushim me masën e tenxheres. Vazot i lemë për 2-3 minuta të hapura mos kanë nevojë edhe për pak më shumë ujë. Më pas i vendosim kapakët vazove me gogozhare.
 • Në një enë me ujë të bollshëm, vendosim një pecetë rrobe dhe radhitim vazot me kapak poshtë. Enën me vazot e lemë në zjarr 10 minuta pasi të marri valë. Vazot me gogozhare lihen në enë deri sa të ftohet uji.
 • Më pas i nxjerrim dhe i vendosim në vend të freskët pa lagështi. Speca gogozhare pas një muaji janë gati. Mund ti shërbejmë si meze ose të përgatisim pjata te tjera si për shembull recetën Pule ne tave me speca gogozhare

Receta për lakra turshi

Ju bëftë mirë!

5 Shares
2 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.

Si të gatuajmë Gaforre

Si të gatuajmë gaforre antipaste me patate. Gaforrja është një thesar për sa u përket vlerave ushqimore. Mishi i gaforres rrit aftësitë e funksionimit të trurit, forcon kockat, është gjithashtu një simulant në qarkullimin e gjakut.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.