3 Antipasta me Fiq për një shije të mrekullueshme

Fiqtë janë një nga dhuratat e verës për ne. Përveç se janë një frut shumë i shijshëm dhe me shumë vlera ushqyese është një kombinim fantastik për antipastat. Mund të kombinohet shumë mirë me të ëmblën dhe të kripurat, veçanërisht me proshutat dhe djathërat pa harruar fokace dhe picat. Në këtë artikull do lexoni si të përgatisni 3 antipasta me fiq me kombinime shumë të veçanta dhe me shije të mrekullueshme.

1-Brusketa me fiq

Presim bukën dhe e ngrohim në një tigan, nuk është nevoja ta thekim shumë. Nevojiten pak çaste sa të shkrijë djathi.
Sipër vendosim djathin e prere në fetë të hollë. Mund të përdorim edhe djathë për toast.
Presim fiqtë në feta të vogla dhe i vendosim sipër brusketës. Sipas dëshirës vendosim gjethe arome të freskët apo fara kungulli.

Receta për reçel fiku.

2-Sallatë me fiq

Pasi lajmë sallatën, e vendosim në pjatë dhe sipër shtojmë disa domate dhe karota te grira. Shtojmë djathë të bardhë, dhe me pas shtojmë përbërësin kryesorë fikun.
Sallata me fiq është gati.

Si të thajmë fiqtë?

3-Fiq me djathë

Fiqtë shkojnë shumë më djathin e bardhë. Mund ti shijoni fare mire edhe duke i prerë në mes dhe duke vendosur pak djathë të bardhë.

Si të gatuajmë gliko me fiq të egër?

4 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

You May Also Like

Sallatë Cezar me pulë

Mënyrat për të përgatitur sallatë cezar janë nga më të larmishmet. Kjo mund të përdoret si meze në dreka dhe darka familjare. Përgatiteni salcën për cesar disa orë më parë kështu shija është akoma më e fortë dhe sallata akoma më e shijshme.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.