Antipaste verore me domate dhe mozzarella

Ide për një antipaste të thjeshtë verore me domate, djathë mozzarella dhe ullinj. E përgatitur mbi shkopinj në formë shishqebap do të sjellë mjaftë kombinime ngjyrash dhe shijesh.

Antipaste verore

Prep Time15 mins
Total Time15 mins
Course: Appetizer
Cuisine: Italian
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona
Kalori: 120kcal

Përbërësit

 • 150 gr mozzarella të vogla
 • 200 gr domate të vogla
 • 3 rrepa
 • 50 gr ullinj
 • 2 speca
 • pak kripë
 • pak piper
 • vaj ulliri
 • gjethe borziloku
 • shkopinj shishqebap

Përgatitja

 • Lajmë dhe fshijmë nga uji të gjithë produktet. Presim specat në kuadrate dhe rrepat në rrathë, Përbërësit i shkojmë me radhë në shkop duke i kombinuar sipas shijes dhe dëshirës.
 • Shkopinjtë e mbushur i vendosim në pjatë, i spërkatim me vaj ulliri, kripë dhe pak piper sipas dëshirës.
 • Antipasta verore me domate dhe mozzarella është gati.

Domatja është një superushqim, e cila në vetvete përmban shumë vitamina. Në përbërje ajo ka element që shërbejnë për kurimin e zemrës, lëkurës dhe humbjes në peshë. Por e kombinuar në këtë antipaste verore me perime të tjera ajo bëhet akoma më e ushqyeshme.

Ju bëftë mirë!

25 Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Qofte bollgur

Propozojmë këto qofte bollgur shumë të shijshme, duke parë se dhe bollguri rekomandohet të përfshihet në menynë ushqimore. Këto janë qofte të veçanta dhe ideale për okazione festash. Me bollgur kemi përgatitur edhe disa recetat të tjera që ju ftojmë ti lexoni nga lidhja ne fund të recetës.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.

Vezë në kulaç

Kjo është një recetë e bukur dhe e shijshme pa diskutim që përgatitet me rastin e Pashkëve dhe jo vetëm. është një tortë e kripur, e mbushur brenda me djathra të ndryshëm e salçiçe. Sipas dëshirës dhe shijeve mund ta mbushim brenda edhe me proshutë, sallam, kunguj të vegjël, etj. Përgatitja nuk është shumë e vështirë, por duhet pak kohë për brumin. Përfundimi i këtij kulaçi ia vlen mundimin e bërë. Të gjithë do të ngelen të kënaqur.

Proshutë dhe pjepër

Proshutë dhe pjepër nuk mund të shikohet si një recetë gatimi sesa një kombinim fantastik. Ëmbëlsia e pjeprit ndërthuret më së miri më shijen e proshutës, një pjatë ideale për ditët e verës.