Antipastë në forme lule me petë sfoliat

93 Shares
93
0
0
Kjo recetë është një antipastë e shpejtë dhe e shijshme me pete sfoglia. Mund ta shërbejmë të ftohtë për një aperitiv ose për një fillim darke ose dreke. Mjafton 3-4 përbërës dhe në pak kohë do të gatuani një pjatë të shijshme për miqtë tuaj.

Antipastë në forme lule me petë sfoliat

Përbërësit

  • 1 petë sfoliat katrore
  • 300 gr proshutë e pjekur
  • 100 gr fistikë
  • 200 gr djathë në feta
  • pak qumësht ose të verdhë veze për lyerje sipër

Përgatitja

  • Marrim petën sfogliat dhe e hapim në tavolinën e punës dhe presim ne shirita me gjerësi rreth 5-6 cm.
  • Sipër çdo shiriti të prerë vendosim copë djathi dhe proshute, (duhet të kemi kujdes që të mbulojmë të gjithë petën). Sipër i hedhim fistikë të grirë. Mbyllim petën në formë role dhe krijojmë me të një lloj luleje si gonxhe trëndafili.
  • Me anë të një furçe i lyejmë sipër me pak të verdhë veze të rrahur.
  • I vendosim lulet në një tepsi dhe i pjekim në furrë të nxehtë 180°C përreth 20 minuta.

Notes

Përgatitja e Antipastës

antipaste role sfoglia receta gatimi shqip-kuzhina-shqiptare
Më pas i nxjerrim nga furra, i lemë të ftohen pak dhe i shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

Receta të tjera me pete sfolia: Mille Foglie

93 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.

Petulla të fryra pa maja

Një recetë për petulla të fryra që duhet ta provoni patjetër. Për të përgatitur këto petulla nuk kemi përdorur maja buke por janë fryrë gjithsesi. Në brendësi lexoni recetën e plotë dhe ju ftoj ta shpërndani për miqtë tuaj.

Kunguj me domate e mocarela

Kjo pjatë e freskët është ideale për një aperitiv me miqtë apo për një antipastë të shijshme. Këto feta kunguj duken si pica të vogla, për vetë faktin që janë me salcë e mocarela sipër. Janë shumë të thjeshta për tu përgatitur, mjafton të pjekësh në zgarë fetat e kungujt e ti hedhësh sipër salcën dhe djathin. Pëlqehen nga e gjithë familja.