Antipasta (Meze), Garnitura
Leave a comment

Sallatë mikse me domate të vogla

Sallate mikse është një pjatë ideale për të shoqëruar pjatanca të ndryshme mishi apo peshku. Kjo pjatë e thjeshtë mund të përdoret edhe si antipastë, për të hapur oreksin. Ne kemi dhënë këta përbërës për sallatën, por ju fare mund të shtoni perime të tjera sipas fantazisë dhe dëshirës tuaj.

Sallatë mikse me domate të vogla

Përbërësit

 • 400 gr sallatë mikse marule, radhiqe, etj.
 • 200 gr domate të vogla
 • 1 karotë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • pak lëng limoni
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak uthull aromatike

Përgatitja

 • Fillojmë duke pastruar e larë mirë sallatat. I lemë të kullohen. Lajmë dhe qërojmë karrotën. Lajmë edhe domatet.
 • Ndërkohë përgatisim salcën. Në një vazo hedhim vajin e ullirit, pak kripë, pak piper, pak lëng limoni, pak uthull balsamike dhe e mbyllim me kapak vazon. I përziejmë fort që të krijohet një salcë homogjene.
 • Në një enë të madhe hedhim sallatat e prera në copa nëse gjethet e tyre janë të mëdha. Me grirësen e patateve sipër grijmë karrotën fije fije. Më pas vendosim edhe domatet.
 • Në momentin që do e servirim shtojmë salcën e përgatitur. E trazojmë mirë sallatën, në mënyrë që të marrë gjithë salcën dhe e shërbejmë.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë!

Salla te Mikse - Receta Gatimit - Artigatimti

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments