Receta për Bruschetta

Një gjë e rëndësishme mbi përgatitjen e bruschetta-ve është përgatitja e aromave dhe marinimi i domateve me hudhër, vaj dhe borzilok, në mënyrë që salca për bruschetta të marrë edhe më shumë aromë.

Si të përgatisim bruschetta me domate? Fjala bruschetta rrjedh nga buka e thekur, duke qenë se është produkti kryesor për përgatitjen e brusketës së përsosur.

Receta për Bruschetta

Prep Time15 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time25 minutes
Course: Appetizer
Cuisine: Italian
Keyword: antipaste
Sasia: 4 persona
Kalori: 140kcal

Video

Përbërësit

 • 300 gr domate qershi
 • 6 feta bukë
 • 2 copë thelpinj hudhër
 • 1 lugë e vogël kripë
 • 1 lugë e vogël rigon
 • 2 gjethe borzilok
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër

Përgatitja

 • Për të përgatitur brusketa, fillimisht, presim bukën në feta. Buka ideale për bruschetta është buka e bërë me grurë të fortë ose bukë fshati.
 • Domatet qershi pasi i kemi larë, i presim në pjesë të vogla. Mund të përdorni dhe domate te llojeve të ndryshëm. Sipas dëshirës mund të shtoni edhe pak hudhër të grirë imët të cilën e bashkojmë me domatet e grira.
 • Hedhim pak kripë e spërkasim me rigoni dhe në fund hedhim dy lugë vaj ulliri. Shtojmë edhe disa gjethe borzilok të freskët. E lëmë të pushojë përgatitjen me domate dhe ndërkohë thekim bukën.
 • Bukën mund ta thekim në një tigan ose në furrë. Pasi buka të jetë thekur dhe të jetë akoma e ngrohtë, fërkojmë thelbin e hudhrës mbi të
 • Vendosnim sipër çdo fete me buke 1 ose 2 lugë nga domatet e përgatitura. Vazhdojmë kështu me të gjithë fetat e bukës dhe pjesën tjetër të domates
 • Ju këshillojmë që brusketën ta shërbeni menjëherë, në mënyrë që buka të mos thithë shumë lëngun e domates por të mbetet krokante.

Ky është versioni klasik i brusketa me domate por ato mund të bëhen në një shumë mënyra të ndryshme.

Receta për antipastë italiane.

Ju bëftë mirë!

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë ruse

Sallata ruse është një pjatë e ftohtë, tipike e kuzhinës ruse, e njohur në gjithë botën. është një pjatë shumë e shijshme, me bazë perime të ziera të përziera me majonezë. Ekzistojnë shumë variante të kësaj pjate, ne po japim versionin më të thjeshtë

Qofte me lulelakër

Qofte me lulelakër është një meze ideale për të pasuruar tavolinën në një aperitiv. Gjithashtu këto qoftë pëlqehen shumë edhe nga fëmijët dhe është një mënyrë e mirë për të ngrenë perime.

Si të gatuajmë Gaforre

Si të gatuajmë gaforre antipaste me patate. Gaforrja është një thesar për sa u përket vlerave ushqimore. Mishi i gaforres rrit aftësitë e funksionimit të trurit, forcon kockat, është gjithashtu një simulant në qarkullimin e gjakut.

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.