Antipasta (Meze)
comments 2

Antipastë italiane

Kjo pjatancë është një anipastë shumë e thjeshtë për tu përgatitur dhe shumë e mirë në të ngrënë. Jam i sigurt që miqtë tuaj do të ngelen të kënaqur nga një prezantim i tillë.

Antipastë italiane

Përbërësit

 • 150 gr proshutë krudo e prerë hollë
 • 150-200 gr sallam toskan i prerë hollë
 • 150 gr djath parmixhan
 • 1 ose 2 djathë mocarela

Përgatitja

 • Fillojmë të presim në copa të vogla, në formë katrore si djathin parmixhan edhe mocarelën.
 • Marrim një pjatancë të madhe në formë ovale apo drejtkëndëshi ( atë që kemi në shtëpi), dhe fillojmë të rendisim proshutën dhe sallamin, në mës vendosim copat e djathit. Mund ta shoqëroni me copa buke të thekur.

Notes

Një antipastë e shpejtë dhe e shijshme.

Ju bëftë mirë

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

2 Comments

 1. Aleksander bushi says

  Keto përbërës janë shumë të shijshëm

 2. Aleksander bushi says

  Kjo antipaste ishte shume e mire dhe e thjesht per tu bere

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments