Qofte bollgur

Propozojmë këto qofte bollgur shumë të shijshme, duke parë se dhe bollguri rekomandohet të përfshihet në menynë ushqimore. Këto janë qofte të veçanta dhe ideale për okazione festash. Me bollgur kemi përgatitur edhe disa recetat të tjera që ju ftojmë ti lexoni nga lidhja ne fund të recetës.

Qofte bollgur

Prep Time20 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: Main Course
Cuisine: Mediterranean
Keyword: gjelle
Sasia: 4 persona
Kalori: 170kcal

Përbërësit

 • 200 gr bollgur
 • 2 kokrra vezë
 • 50 gr djathë parmixhan
 • 100 gr galet
 • 1 kokërr qepë
 • 1 thelbi hudhër
 • piper
 • kripë
 • majdanoz
 • vaj për skuqje

Përgatitja

 • Në fillim në një enë me ujë të nxehtë e kripë, vendosim bollgurin për të zier. Presim të ziej bollguri rreth 7/10 minuta dhe e kullojmë. Bollgurin e kulluar e hedhim në një enë tjetër dhe e lemë lë ftohet.
 • Më pas në enë hedhim disa nga përbërësit; vezët, qepën e grirë imët dhe majdanozin të grirë hollë, hudhra e shtypur pasi kemi hequr zemrën, piper dhe kripë.
 • I përziejmë të gjithë së bashku derisa masa të jetë homogjene. Nëse masa del e qullët i shtojmë pak miell sa të bëhet një masë e plotë dhe të qëndrojë formë.
 • Në hapin tjetër i ndajmë me dorë dhe i japim formën e qofteve duke i kaluar në djathin e grirë. Në fund, qoftet me bollgur i kalojmë në enën me galetë dhe i radhisim për skuqje.
 • Vendosim në zjarr tiganin me vaj të bollshëm. Pasi nxehet, skuqim qoftet sa të bëhen kreckë.
 • Qofte bollgur janë gati, rekomandojmë të shoqërohen me salcë kosi të përzier me krem djathi.

Ju rekomandojmë edhe këtë ëmbëlsire bollgur me çokollate

Ju bëftë mirë!

269 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Speca gogozhare

Speca gogozhare janë shoqërueset e shumë pjatave në stinën e dimrit. Kjo recete është shume e thjeshte për tu përgatitur dhe specave mund ti konservojmë shijen dhe vlerat për një kohe të gjatë. Për të përgatitur gogozhare preferohet speci me shume tul kurse ngjyra sipas preferencës.

Antipastë me bukë të thekur me salca

Kjo antipastë është me të vërtetë shumë e shijshme. Kemi feta buke të thekura me salcë sipër. Salca ngjyrë kafe është një salcë tipike e Toskanës (Itali) që përgatitet me mëlçi pule. Eshtë me të vërtetë një salcë e zgjedhur. Salca me ngjyrë të kuqe është me bazë specka të kuq. KJo është një antipastë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Salcat mund ti përgatisim një ditë më parë dhe i përdorim kur të na nevojiten. Jam e sigurt që të gjithë do të mbeten të kënaqur nga kjo antipastë e thjeshtë dhe e shijshme.