Bollgur me çokollatë

Një recetë vegane, bollgur me çokollate. Përgatitja e kësaj receta është shume e thjeshte, ideale për okazione speciale dhe te ftuar special. Zgjedhja e çokollatës duhet te jete nga më cilësoret.

Bollgur me çokollatë

Prep Time20 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 240kcal

Përbërësit

 • 200 gr bollgur
 • 2 lugë gjalpë brumë
 • 4-5 feta biskota
 • 100 gr çokollatë
 • 1 kokërr mollë
 • 50 gr arra
 • 30 gr lajthi
 • 10 ml qumësht
 • 1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja

 • Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsire në fillim duhet të ziejmë bollgurin dhe ta kullojmë. Në një enë hedhim bollgurin e zier, gjalpin, biskotat të copëtuara mirë me dorë dhe i trazojmë sa të bëhet një masë. Bollgurin e përfunduar e hedhim në forma të hapura, në pjatë.
 • Ndërkohë fillojmë të përgatisim çokollatën, të cilën e shkrijmë në banjë-mari ose në mikrovalë.
 • Pasi ka shkrirë çokollata i hedhim, qumështin, mjaltin, gjysmë molle të prerë në kubik të vegjël.
 • E trazojmë për gati 5 minuta së bashku me mollën në banjë-mari. I hedhim arrat dhe lajthitë e copëtuara, përzihet mirë dhe e hedhim sipër bollgurit që kemi hedhur në forma.
 • Heqim format nga pjata dhe e lemë për 1 orë në frigorifer. Bollgur me çokollatë është gati. Ne momentin kur e shërbejmë i vendosim disa arra dhe sipas dëshirës mund të shoqërojmë feta molle të prera hollë.

Receta për bollgur me perime

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

192 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Ballakume Elbasani për Ditën e Verës

Ballakume Elbasani është ëmbëlsira tipike e që bëhet për Ditën e Verës, 14 Mars, tashmë festë kombëtare. Ballakumja gatuhej në një enë të madhe bakri, rrihej fort me dorë me një lugë druri dhe piqej në furrë druri.

Receta për Karamel

Kjo salcë karameli është shumë e mirë dhe mund ta përdorim mbi akullore, mbi torta e ëmbëlsira të ndryshme. Ka disa receta për përgatitjen e salcës së karamelit, por receta e mëposhtme na kënaqi më shumë me rezultatin e arritur.

Torte kompjuter me çokollate

Tortën kompjuter ua dedikojmë të gjithë lexuesve të faqes tonë, sepse është kompjuteri ai që na bashkon e na ndihmon 'të shijojmë' receta të shijshme. U mbush një vit që jemi së bashku në këtë faqe me receta gatimi e këshilla të ndryshme. Shpresojmë që t'ju kemi ndihmuar sadopak me recetat tona.

Receta për Ëmbëlsira Brownies

Ëmbëlsira Brownies, kjo recetë vjen nga kuzhina tradicionale amerikane. Është një tortë ë ulët e përgatitur me çokollatë dhe me zemrën e butë. Brownies mund ti përgatisim në shumë mënyra të ndryshme.

Biskota me dy ngjyra

Biskotat janë ëmbëlsirat më të thjeshta për tu përgatitur. Këto biskota me dy ngjyra janë shumë te veçanta. Kakao e përdorur në recetën e këtyre ëmbëlsirave jep një kontrast të këndshëm.