Embëlsira
comments 4

Video Recete e Kremit pasticier

Kremi pasticier është një ndër kremërat më të përdorur në pasticeri. Këtë lloj kremi e përdorim për të mbushur ëmbëlsira të ndryshme. Është shumë i thjeshtë për tu përgatitur.

Video Recete e Kremit pasticier

Prep Time10 mins
Cook Time10 mins
Total Time20 mins
Course: Dessert
Cuisine: French, Italian
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 230kcal

Video

Përbërësit

 • 500 ml qumësht
 • 6 të verdha vezësh
 • 180 gr sheqer
 • 70 gr miell
 • pak vanilje

Përgatitja

 • Ne një tenxhere hedhim më shumë se gjysmën e qumështit, e vëmë për të zjerë, hedhim në të edhe vaniljen. Ndërkohë që qumështi zien, rrahim vezët me sheqerin.
 • Qumështin e nxehtë e bashkojmë me pjesën tjetër të qumështit, kështu do të kemi qumësht të vakët dhe e hedhim me ngadale te vezët e rrahura, shtojmë më ngadalë dhe miellin.
 • Hedhim masën e përgatitur në tenxhere dhe e ziejmë në zjarr të ngadaltë derisa masa të trashet.
 • E heqim nga zjarri dhe e hedhim në një enë që të ftohet dhe e mbulojmë më qese të tejdukshme, duhet të kemi parasysh që qesja duhet të prekë kremin kështu që nuk formohet kore sipër. Pasi ftohet kremin mund ta përdorni sipas dëshirës.

Receta ku mund të përdorni kremin pastiçier mille foglie, krostata me fruta.

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

4 Comments

 1. Pingback: Torta Mimoza – Ideale për Festen e 8 Marsit | ArtiGatimit.com

 2. Pingback: Ëmbëlsirë rolè për KrishtlindjeArtiGatimit.com | ArtiGatimit.com

 3. Pingback: Torta Make Up - ArtiGatimit.com

 4. Pingback: Krem Pastiçerie – Video Receta | ArtiGatimit.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments