Embëlsira
Shkruaj një koment

Krostatë me fruta të ndryshme dhe mbushje kremi

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Krostatë me fruta janë shumë ëmbëlsira të thjeshta për tu përgatitur pasi mund të kombinohen me lloje frutash të ndryshme. Përgatitja e kësaj ëmbëlsirë ndahet ne tre hapa, në fillim do të përgatisim bazën me brumin e shkrifet, kremin dhe sipër frutat.

Përbërësit për Krostatë me fruta të ndryshme dhe mbushje kremi

  Brumi për bazën

 • 250 gr miell

 • 2 kokrra vezë

 • 100 gr gjalpë

 • 70 gr sheqer

 • pak kripë

 • 1 lugë e vogël fryrës për ëmbëlsira
 • Kremi për mbushjen

 • 400 ml qumësht

 • 2 të verdha veze

 • 80 gr sheqer

 • 30 gr niseshte

 • lëkurë limoni për aromë
 • Shurupi për futat

 • 125 ml ujë

 • 80 gr sheqer

 • 1 maj luge e vogël niseshte


Përgatitja e krostatës me fruta

Për të përgatitur krostatë me fruta, si fillim miellin e përziejmë më pluhurin fryrës për ëmbëlsira dhe i shtojmë në enë duke i situr. Hedhim dhe pak kripë dhe me pas shtojmë gjalpin e prerë në copa të vogla. Gjalpi duhet të jetë i ftohtë. Me ndihmën e një mikseri elektrik i rrahim të dy përbërësit bashkë derisa të përftohet një masë si rërë.
Hedhim sheqerin dhe më pas shtojmë të verdhat e vezës një e nga një. Më pas brumin e punojmë për 5-6 minuta në tavolinë, jo më shumë. Brumin e mbështjellim me qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për 30 minuta.

Ndërkohë fillojmë me përgatitjen e kremit. Në një tenxhere vëmë qumështin për të ngrohur në zjarr së bashku me pak lëkurë limoni për aromë. Në një enë tjetër hedhim vezët, sheqerin dhe i trazojmë me anë të një rrahëse vezësh. Më pas shtojmë niseshtenë e situr dhe e trazojmë mirë. Kësaj mase i shtojmë qumështin e ngrohur dhe e trazojmë me shpejtësi. Më pas tenxheren e vëmë në zjarr, për 4-5 minuta dhe kremi është gati. Kremin e hedhim në një pjatë dhe e mbulojmë me qeskë kuzhine,të preki sipërfaqen, në këtë mënyrë nuk krijohët kore sipër.

Hapim brumin me okllai, me masë më të madhe se fundi i tavës, rreth 25 cm. Petën e vendosim në fundin e tavës për të pjekur, në formë shporte. Petën e pjekim në furrë të para ngrohur në 180°C për 15 minuta. Pasi piqet peta dhe ftohet hedhim kremin duke e shpërndarë në të gjithë sipërfaqen. Sipër rreshtojmë frutat si në foton e bashkangjitur. Për të dekoruar sipër krostatën përgatitim pak xhelatinë. Niseshtenë, sheqerin, ujin i trazojmë në një ene dhe i vendosim në zjarr për 3-4 minuta. Më pas me xhelatinë e përftuar lyejmë frutat me anë të një furçe.

Krostatë më fruta dhe krem është gati dhe mund të serviret duke e prerë në copa dhe shoqëruar sipas dëshirës me akullore.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente