Receta për Kabuni

Kabunija është një ëmbëlsirë shumë e shijshme, e gatuar me oriz, sheqer dhe e përzier me rrush të thatë i cili i jep një shije të veçantë. Me pak përbërës dhe në pak kohë, do të kemi një ëmbëlsirë që do të kënaqë të gjithë të ftuarit tanë.

Receta për Kabuni

Përbërësit

 • 500 gr oriz
 • 1 litër lëng mishi mundësisht dashi(ose ujë)
 • 200 gr sheqer
 • 150 gr rrush të thatë
 • 100 gr gjalp
 • 1 lugë vaj ulliri
 • pak kanellë pluhur
 • pak karafil
 • pak kripë

Përgatitja

 • Në tenxhere hedhim gjalpin dhe vajin dhe pasi ka shkrirë gjalpi hedhim orizin. E kavërdisim për gati 5 minuta duke e përzjerë me lugë druri pa ndaluar. Hedhim ujin i cili duhet të jetë i nxehtë, dy – tre kokrra karafil dhe pak kripë.
 • Për ti dhënë kabunisë atë ngjyrën e bukur, bëjmë karamelin duke skuqur 2 lugë sheqer me pak vaj ulliri. Pasi është skuqur sheqeri, e shtojmë te kabunija gjatë zierjes.
 • E lemë masën të ziejë të mbuluar me kapak në zjarr të ngadalshëm.
 • Pasi shikojmë që uji ka shterur dhe orizi ka çuar bulëza sipër e fikim zjarrin. E lemë të mbuluar për gati 10 minuta që orizi të zbutet.
 • Pastaj e derdhim orizin në tepsi ku hedhim edhe rrushin e thatë.
 • E lemë përsëri 10 minuta dhe më pas i hedhim sheqerin. E përziejmë sa të shikojmë që sheqeri është tretur dhe pastaj e hedhim në pjata, sipër hedhim kanellën dhe mund t’a zbukurojmë me reçel rrushi sipër.

Notes

Përgatitja e Kabunisë

Ju bëftë mirë!

kabuni-kuzhina-shqiptare-receta-gatimi

793 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Krapfen me nutella

Krapfen janë me origjine gjermano-austriake. Është një ëmbëlsirë në formë të rrumbullakët që skuqet e mbushet më pas me marmalate ose krem ose thjesht shërbehen me sheqer pluhur sipër. Ne kemi sjellë krapfen me nutella, një version të kësaj ëmbëlsirë të pjekur në furrë.

Kek me kungull të verdhë

Receta për ëmbëlsirë kek me kungull është shpejtë për tu përgatitur dhe shumë e shijshme! Për këtë kek kemi përdorur kungull të verdhë, pasi karakteristikë e tij është se mund të bëhet brumë dhe i jep shumë butësi ëmbëlsirës.

Receta ëmbëlsirë e mbushur me krem

Kjo ëmbëlsirë e mbushur me krem është ideale për të festuar ditëlindje apo festa të tjera, ose thjeshtë një copë ëmbëlsirë pas darkës. Përgatitja e kësaj ëmbëlsirës mbushur me krem është shumë e thjeshtë dhe shtresa kryesore ngjan si një pandispanjë.

Bakllava me fistikë dhe sherbet shije limoni

Bakllava me fistike (pistachio) e shkrifet dhe sherbet në shije limoni. Një kombinim i mrekullueshëm për këtë recetë për bakllava të shpejtë. Përdorimi i petëve te holla filo e lehtëson disi punën dhe alternimi me frutat e thata e bën shumë të dëshirueshme këtë ëmbëlsirë.

Reçel mollë dhe dardhë

Reçeli i mollës me dardhe është një shoqërim ideal i pjatancave me djathëra të ndryshëm. Kombinimi me xhinxher sjell një shije origjinale dhe ndjenje freskie. Frutat është mirë të jene të stinës që të kenë më shumë lëng.