Embëlsira, Receta për Festa
comments 8

Receta për Yshmer

Kështu është akoma më e lehtë receta.

Receta për Yshmer

Përbërësit

 • Përbërësit për petët

 • 1 kg miell
 • 1 filxhan kafeje vaj ulliri
 • pak kripë
 • rreth 600 ml ujë i vakët
 • pak niseshte
 • Përbërësit për mbushjen

 • 2 l qumësht
 • 200 gr gjalpë
 • 6 vezë
 • 250 gr sheqer

Notes

Përgatitja e yshmerit

Si fillim përgatisim petët. Duhet ti përgatisim një ditë më parë, kështu që thahen më mirë.
Hedhim miellin në banak dhe e përziejmë me vaj,pak kripë e shtojmë ujin e vakët. Zëmë brumin si për byrek.
Nëse e shohim që brumi ka nevojë akoma për ujë mund ti shtojmë akoma ose anasjelltas, derisa të shohim që masa
të jetë e njëtrajtshme. Brumi duhet të jetë elastik. Vendosim brumin në një enë qelqi ku e mbulojmë me një pecetë të pastër.
E lemë të pushojë përreth 20 minuta.
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-12
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-10
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-11
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-9
Më pas e ndajmë brumin në toptha të vegjël, rreth 15. Hapim një e nga një petët duke u ndihmuar nga pak niseshte që të mos ngjiten.
I thajmë petët një e nga një në fundin e një tepsise në furrë të nxehtë 250°C.
Pastaj i heqim dhe i lemë të ftohen.
Në një enë qelqi të madhe hedhim vezët dhe sheqerin. I rrahim mirë. Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë e të ftohtë.
E trazojmë mirë. Më pas shtojmë edhe qumështin e ftohtë. I përziejmë mirë.
Më pas në enë shtojmë edhe petët e copëtuara. I trazojmë bashkë.
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-8
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-7
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-6
receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-5
Pastaj në një tepsi të lyer me gjalpë hedhim masën e përgatitur. Vendosim tepsinë me yshmer të piqet në furrë të nxehtë 220°C përreth 40 minuta.
Duhet ta shohim që sipër duhet të jetë e kuqe. Më pas fikim furrën dhe lemë akoma yshmerin në furrë të kullojë.
Pastaj e nxjerrim tepsinë nga furra, e lemë të ftohet. Presim yshmerin në copa dhe e shërbejmë.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-4

receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-3

receta-gatimit-qumeshtor-yshmer-tradicionale-falas-video-revista-0

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

8 Comments

 1. Ana says

  Sapo e bera kete recete.E mrekullueshme!!!Faleminderit artigatimit.

 2. mimoza dhamaj says

  E provova ,por jo me sheqer me kripe dhe e gjithe familja ime e pelqeu shume. E thjeshte ne pregatitje dhe shume e shijshme. faleminderit

 3. marilda metaj says

  me pelqen shume arti i gatimit.jeni te mrekullueshem

 4. Pingback: Recipe for Yshmer | AGRecipes.com

 5. zeta gjoni says

  po ne nga jugu e bejme kete lloje yshmeri te kripur jo me sheqer dhe ne kete forem por edhe me lenge mishi ne vende te qumshtit she ne forma te ndryshme se ne nga vlora petet e kemi perdorure dhe ne dimer me shume akoma megjithat eshte nje gatime shume I mire ,,,,dhe I perdorshem per festa ,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments