Embëlsira
4 komente

Receta për Qumështor

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4

Një recetë për një ëmbëlsirë që është shumë e thjeshtë për tu bërë dhe shumë e mirë për tu ngrënë. Kjo është një recete që e kam marrë nga mami im. Quhet qumështor sepse përbërësi kryesor është qumështi. Ja se çduhen…


Përbërësit për Receta për Qumështor


  • 1 litër e gjysmë qumësht

  • 10 kokrra vezë

  • 10 lugë miell

  • 10 lugë sheqer

  • 1 pako gjalp ( 50 gr)

  • pak vanilje nqs dëshironi


Përgatitja

qumeshtor-receta-gatimi-shqiptare-tradicionale-embelsira-shqip-te-lehta-6

qumeshtor-receta-gatimi-shqiptare-tradicionale-embelsira-shqip-te-lehta-5

Rrahim fort vezët me sheqerin, pastaj shtohim gjalpin e shkrirë ( kujdes se nuk duhet të jetë i nxehtë), me pas hedhim miellin. E përziejmë mirë që mos të krijohen kokrra. Pastaj në fund shtohet dhe qumeshti. Përziejmë të gjitha bashkë. Do të jetë një mase e lengshme që duhet ta hedhim në një tepsi të lyer më parë me pak gjalp.

qumeshtor-receta-gatimi-shqiptare-tradicionale-embelsira-shqip-te-lehta-4

qumeshtor-receta-gatimi-shqiptare-tradicionale-embelsira-shqip-te-lehta-3

E fusim në furrën e nxehur me parë, piqeni derisa ta shikoni që sipër ka marrë ngjyrë karameli në temperaturen 180°C, dhe te mos jetë më e lëngshme.

Këshillë: Ëmbëlsirat provojeni gjithmonë me kruajtëse dhëmbësh, nëse vishet ëmbëlsira është e papjekur, kur del e pastër atëhere është gati.

Ju bëftë mirë!

qumeshtor-receta-gatimi-shqiptare-tradicionale-embelsira-shqip-te-lehta-2

4 Comments

  1. mirsie rrugeja says

    Pershendetje: mund te me tegoni ne sa grade piqet kjo embelsire ju lutem?

  2. Pingback: Quesada pasiega – Ëmbëlsirë Spanjolle | ArtiGatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente