Shëndetlie

346 Shares
318
0
28
Ndërkohë përgatisim sherbetin duke zier ujin me sheqerin dhe karafilin e vaniljen. Sherbetin e hedhim të nxehtë mbi ëmbëlsirën e ftohtë. E lemë të regjet mirë dhe të ftohet komplet e më pas shërbejmë shëndtlien në pjata.

Shëndetlie

Prep Time20 mins
Cook Time40 mins
Total Time1 hr
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 300kcal

Video

Përbërësit

 • 5 kokërr veze
 • 1 të verdhe veze për lyerje sipër
 • 500 gr miell
 • 150 gr mjaltë
 • 100 gr sheqer
 • 200 gr gjalpë
 • 200 gr arra
 • 1 lugë kafeje sodë buke

Për sherbetin

 • 1 gotë ujë
 • 2 gota sheqer
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • karafil
 • vanilje

Përgatitja

 • Në një tepsi hedhim miellin, e hapim rreth. Në mes të tij hedhim vezët, gjalpin e shkrirë më parë, mjaltin e sheqerin dhe i përziejmë mirë gjithë përbërësit. Shtojmë sodën e bukës. Vazhdojmë ti përziejmë mirë derisa të kemi arritur një masë homogjene. Më pas shtojmë dhe arrat dhe vazhdojmë ti përziejmë derisa të jenë bashkuar mirë me brumin e përgatitur.
 • Brumin e përgatitur e hedhim në një tepsi të lyer më parë me gjalpë e pak miell ( në mënyrë që të mos ngjitet). ( Për këtë masë duhet një tavë me diametër rreth 26-30 cm.)
 • Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 140°C përreth 40 minuta ose derisa të shohim që pjesa sipër të ketë marrë një ngjyrë kafe të bukur të errët.
 • Më pas fikim furrën duke e lënë tavën brenda që të kullojë përreth gjysmë ore. Pastaj e nxjerrim jashtë dhe e lemë të ftohet dhe më pas e presim në copa.
 • Ndërkohë përgatisim sherbetin duke zier ujin me sheqerin dhe karafilin e vaniljen. Sherbetin e hedhim të nxehtë mbi ëmbëlsirën e ftohtë. E lemë të regjet mirë dhe të ftohet komplet e më pas shërbejmë shëndetlien në pjata.

Notes

Shëndtlia është më e mirë nëse përgatitet një ditë më parë, kështu do të jetë akoma më e shijshme.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

receta-shendetlie-shandetlie-embelsira-shqip-shqiptare-tradicionale
346 Shares
18 comments
 1. shum emir kjo recet por ne qe jetojm jasht vendit sod te bukes sun poxhajm cmund te zevendesojm nvend te sodes edhe pa drendafil amujm me bo ose cka zavendeson drendafili meq

  1. Sode buke nqse jeton ne vende qe flitet anglisht eshte baking soda ose baking powder. Mund te kete ne cdo grocery store.

 2. shendetlia doli fantastike hengra pothuajse gjysmen e tepsise ishte bere shume e mir sot qe kam njerez do te gatuaj shendetli shpresoj qe tju pelqej jeni te papar artigatimi me keni kenaqur me keto receta kaq te shijshme bravooo’

 3. Vanilje pluhur apo leng dha sa duhet me i hedh nji lug te vogel apo te madhe dhe per karafilin si ta gjej ne angli dhe sa ti hedh ju faleminderit per recetat pres pergjigje

 4. Pas 40 minutash ne 140 grade, shendetlia akoma ishte e papjekur, vetem sa kishte ardhur pak fare.. Mu desh ta zgjasja pjekjen per rreth 15-20 minuta dhe kesaj here ne 180 grade…

 5. Falemnderit per receten e Shendetlies. Dikur e kam perdorur kete recete. Kam 20 vjet ne emigration dhe eshte hera e pare qe bera shendetlie perseri. E kam planin ta bej perseri diten e Pashkes. Embelsira u pelqye shume nga te gjithe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Torta zebër me çokollatë

Kjo tortë është një ëmbëlsirë shume e mirë, e lehtë, e butë dhe e shpejtë, gatuhet me pak përbërës. Kjo ëmbëlsirë është e veçantë dhe e bukur në prerje se ngjan me zebrën dyngjyrëshe. Të gjithë do të zbaviten dhe do të kënaqen me këtë tortë.

Pufka (Meringa)

Meringat ose pufkat siç i njohim ne janë ëmbëlsira si shkumë të përgatitura me të bardhën e vezës. Për herë të parë këto ëmbëlsira i përgatiti një pastiçier zvicerian nga provinca e Meiringen, nga i cili vjen edhe emri i tyre (meringa).

Bombica

Ka disa mënyra për përgatitjen e bombica, por kemi sjellë një recetë të thjeshtë dhe të shijshme.

Receta për Sultjash

E kush nuk e kujton këtë ëmbëlsirë dhe nuk e lidh me fëmijërinë. Sa e sa herë e kanë përgatitur për ne nënat tona. Mjafton pak përbërës dhe kemi një ëmbëlsirë të shijshme e të shëndetshme.