Ëmbëlsira për karnavale – Chiacchiere

103 Shares
101
0
2
Kjo recetë ëmbëlsira për karnevale është një nder ëmbëlsirat më të njohurat në Itali në periudhën e festës. Bëhet fjalë për një recetë shumë të thjeshtë ku përbërësit kryesor janë mielli dhe veza. Pas skuqjes mjafton pak sheqer pluhur dhe shërbehen.

Ëmbëlsira për karnavale – Chiacchiere

Sasia: 6 persona
Kalori: 340kcal

Përbërësit

 • 250 gr miell
 • 2 kokrra vezë
 • 50 gr sheqer
 • 25 gr gjalpë
 • 2 gr sodë
 • 1 lugë gjelle verë e bardhë
 • lëkurë limoni
 • 1 pako vanilje
 • pak kripë
 • 500 ml vaj për skuqje
 • 100 gr sheqer pluhur

Përgatitja

 • Në tavolinën e punës hedhim miellin se bashku me vezët. Grijmë sipër lëkuren e limonit dhe pak kripë. Shtojmë më pas 50 gram sheqer, lugën e verës, gjalpin e shkrirë por të ftohtë, sodën dhe vaniljen.
 • I trazojmë të gjithë përbërësit së bashku derisa të bëhet një masë homogjene. Brumin e formuar e mbështjellim me qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për 30 minuta.
 • Më pas e bëjmë toptha dhe i hapim petë të hollë me okllai ose me makineri.
 • I presim në format që dëshirojmë. Nëse keni prerëse me dhemëza akoma me mirë, kështu merr formën karakteristike të kësaj ëmbëlsire. Format i skuqim në vaj të bollshëm dhe të nxehur më parë.
 • Ëmbëlsira për karnevale shërbehen me sheqer pluhur të cilat janë shumë të pëlqyeshme sidomos për fëmijët.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

103 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Kadaif

Kadaif së bashku me bakllavanë janë ëmbëlsirat tipike për festat e fundvitit për gjithë shqiptarët. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë tjetër, duke i bërë rolè copat. Në këtë mënyrë prezantohet më bukur dhe është më i lehtë për tu shërbyer.

Akullore me pana

Akullore me pana e përgatitur në shtëpi ka shumë avantazhe pozitive. Produktet mund ti zgjedhim cilësorë dhe mund të përgatitet pa shtuar konservantë ose ngjyrues ushqimorë.

Torta Make Up

Kjo tortë është bërë pikërisht për ato femra që kanë pasion makijazhin. është një tortë e përgatitur me një pandispanjë e mbushur me krem pastiçier dhe sipër e zbukuruar me brumë sheqeri.

Torte kompjuter me çokollate

Tortën kompjuter ua dedikojmë të gjithë lexuesve të faqes tonë, sepse është kompjuteri ai që na bashkon e na ndihmon 'të shijojmë' receta të shijshme. U mbush një vit që jemi së bashku në këtë faqe me receta gatimi e këshilla të ndryshme. Shpresojmë që t'ju kemi ndihmuar sadopak me recetat tona.