Embëlsira
Shkruaj një koment

Ëmbëlsira për karnavale – Chiacchiere

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Persona

Kjo recetë ëmbëlsira për karnevale është një nder ëmbëlsirat më të njohurat në Itali në periudhën e festës. Bëhet fjalë për një recetë shumë të thjeshtë ku përbërësit kryesor janë mielli dhe veza. Pas skuqjes mjafton pak sheqer pluhur dhe shërbehen.

Përbërësit për Ëmbëlsira për karnavale – Chiacchiere


 • 250 gr miell

 • 2 kokrra vezë

 • 50 gr sheqer

 • 25 gr gjalpë

 • 2 gr sodë

 • 1 lugë verë e bardhë

 • lëkurë limoni

 • 1 pako vanilje

 • pak kripë

 • 500 ml vaj për skuqje

 • 100 gr sheqer pluhur


Përgatitja

Në tavolinën e punës hedhim miellin se bashku me vezët. Grijmë sipër lëkuren e limonit dhe pak kripë. Shtojmë më pas 50 gram sheqer, lugën e verës, gjalpin e shkrirë por të ftohtë, sodën dhe vaniljen.

I trazojmë të gjithë përbërësit së bashku derisa të bëhet një masë homogjene. Brumin e formuar e mbështjellim me qeskë kuzhine dhe e lemë të pushojë për 30 minuta.
Më pas e bëjmë toptha dhe i hapim petë të hollë me okllai ose me makineri.

I presim në format që dëshirojmë. Nëse keni prerëse me dhemëza akoma me mirë, kështu merr formën karakteristike të kësaj ëmbëlsire. Format i skuqim në vaj të bollshëm dhe të nxehur më parë.
Ëmbëlsira për karnevale shërbehen me sheqer pluhur të cilat janë shumë të pëlqyeshme sidomos për fëmijët.


 

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente