Embëlsira
Shkruaj një koment

Sallatë frutash

Përgatitja: 15 min - Sasia: 4

Sallate frutash apo në disa vende kjo recetë merr dhe emrin Macedonia. Tipike për stinën e verës ku një përzierje frutash dhuron shumë freski dhe relaksim. Duhet shumë pak kohë për ta përgatitur dhe mënyrat e shërbimit janë nga më të ndryshmet.


Përbërësit për Sallatë frutash


  • 150g luleshtrydhe

  • 2 kokrra kivi

  • 2 kokrra pjeshkë

  • 1 kokërr limon

  • 2 banane

  • gjysmë pjepri

  • gjysmë ananasi

  • 50g sheqer


Përgatitja

sallate-frutash-macedonia-fruits-salad-recipe-summer-relax

Pasi kemi larë të gjitha frutat, i presim në copëza të vogla katrore. Fillojmë me luleshtrydhet, kivin, pjeshkat, pjeprin, ananasin dhe në fund bananen. Pasi kjo e fundit ka tendence të nxihet. Llojet e frutave mund ti ndryshoni sipas dëshirës, por mos përdorni vetëm fruta të ëmbël. Por nëse e bëni sigurohuni që sheqeri të jetë i një sasie më të ulët.

sallate-frutash-macedonia-fruits-salad-recipe-summer-food

Pasi ti kemi prerë të gjitha frutat, i hedhim në një enë qelqi dhe shtrydhim kokrrën e limonit sipër. Si hap i fundit na ngelet të shtojmë sheqerin dhe e trazojmë të gjithë së bashku. Këshillohet që sallatën e frutave ta lini në një vend të freskët për të paktën 1 orë, kështu frutat zbuten dhe shkëmbejnë shijet.
Mund ta shërbeni ne një kupë qelqi të shoqëruar më akullore ose dhe kështu siç është.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente