Ëmbëlsirë me pjeshkë të karamelizuara

Kjo ëmbëlsirë me pjeshkë është ideale për ti dhenë shije ditëve të verës. Aroma e freskisë dhe butësia e kësaj ëmbëlsirë bën për vetë si të vegjlit edhe te rriturit.

Ëmbëlsirë me pjeshkë të karamelizuara

Prep Time10 minutes
Cook Time20 minutes
Total Time30 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 120kcal

Përbërësit

 • 500 gr pjeshkë
 • 200 gr sheqer
 • 200 ml qumësht
 • 50 gr gjalpë
 • 2 kokrra vezë
 • 200 gr miell
 • 5 g vanilje
 • 1 pako maja për ëmbëlsira

Përgatitja

 • I lajmë pjeshkat dhe i presim në feta gjysmëhëne. Në një tigan hedhim gjysmën sheqerin dhe e vendosim në zjarr të ulët të karamelizohet. Hedhim sheqerin e karamelizuar në një tavë dhe sipër vendosim pjeshkat e prera.
 • Në mikser hedhim gjalpin e zbutur së bashku me sheqerin e ngelur dhe e rrahim për disa minuta. Shtojmë më pas vezët derisa të arrijmë një shkumë. Shtojmë qumështin dhe me pas hedhim miellin pjesë pjesë. Në fund shtojmë edhe vaniljen dhe masa është gati.
 • Hedhim me kujdes brumin e përgatitur në enën me pjeshkat e karamelizuara. Enën me ëmbëlsirën me pjeshke e vendosim në furre të nxehur më parë në temperaturën 200 gradë. Ëmbëlsirën e lemë të piqet për gati 25 minuta.
 • E heqim nga furra dhe e lëmë të ftohet. Ëmbëlsirën me pjeshkë e shërbejmë të kthyer me karamelin sipër dhe e presim në feta.

Receta për krostate me pjeshke

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Sfoliat me mollë

Sfoliat me mollë është një ëmbëlsirë që mund të përgatitet në 20 minuta total. Ideale kur doni diçka të shijshme, të ëmbël të shpejtë e pa shumë lodhje.

Receta për krep me nutella

Krep ose siç i thonë francezet crêpe janë flet të holla brumi, të pjekura mbi një piaster te nxehtë. Ato mund të shërbehen me mbushje të ndryshme të ëmbela (si Nutella, mjalt ose reçel) apo dhe të kripura (djathë, proshute ose perime). Ato shërbeheshin në datën 2 Shkurt dhe kur hapej në piaster, zakonisht shprehej një dëshirë. Duke lene mbrapa historinë le të shikojmë recetën e tyre. Baza e përgatitjes për të dyja llojet është pothuajse e njëjtë. Ja se çfarë na duhet për të pergatitur disa krep.

Receta për brumë sheqeri

Brumi i sheqerit ose 'fondant' është pjesa e sipërme me të cilën zbukurohen tortat ose 'cup cakes'. Veçantia e këtij brumi është që modelohet lehtë sepse ngjan me plastelinën, por kur thahet mban formën e dhënë. 'Fondant' s'është gjë tjetër veçse sheqer pluhur, ujë e glukoz sheqeri dhe për vetë përbërësit mund të ruhet për shumë kohë.