Krostatë me pjeshkë

Krostatë me pjeshkë është një ëmbëlsirë që mund të përgatitet në shtëpi në çdo moment të ditës. Mjaftojnë disa hapa të thjeshta dhe keni një ëmbëlsirë të freskët dhe shumë të shijshme, sidomos kur pjeshkat janë të ëmbla dhe me shume frutë. Kjo krostatë me fruta mund të konsumohet edhe për mëngjes me një gotë qumësht.

Krostatë me pjeshkë

Prep Time20 mins
Cook Time30 mins
Total Time50 mins
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 250kcal

Përbërësit

Për brumin frolla

 • 3 të verdha vezë
 • 150 gr sheqer
 • 200 gr gjalpë
 • 400 gr miell
 • lëkura e një limoni bio
 • pak kripë

Për mbushjen krem pastiçeri

 • 500 ml qumësht
 • 2 të verdha veze
 • 75 gr sheqer
 • 50 gr miell
 • lëkurë limoni
 • 5 pjeshka

Përgatitja

 • Në fillim përgatitim kremin pastiçer, kështu i japim kohë të ftohet. Hedhim qumështin në një tenxhere dhe e vendosim në zjarr së bashku me lëkurën e limonit. Ndërkohë në një enë tjetër hedhim sheqerin se bashku me miellin dhe i përziejmë se bashku. Hedhim edhe të verdhat e vezëve dhe e rrahim te gjithë masën.
 • Pasi qumështi fillon të zieje bashkohen masat se bashku dhe përzihen. E mbajmë masën disa çaste në zjarr dhe me pas e heqim. E mbulojmë me qeskë kuzhine dhe vazhdojmë me përgatitjen e brumit frolla.
 • Në tavolinën e punës hedhim miellin dhe gjalpin e ftohtë e prere në copa. Mund të përdorim edhe një mikser kuzhine për këtë proces. Përziejmë miellin me gjalpin derisa të formohet një si lloj pluhuri ashpër. Më pas shtojmë vezët dhe sheqerin. Sipas dëshire mund të shtojmë edhe pak lëkurë limoni. Masën e punojmë në tavolinë për 5 minuta, jo më shumë.
 • Brumin frolla e vendosim në frigorifer të pushoj për të paktën 30 minuta.
 • Me pas hapim brumin në madhësinë e enës dhe e vendosim sipër duke hequr tepricën.
 • Mbushim bazën me krem pastiçeri dhe me kujdes sipër vendosim feta pjeshke në të gjithë sipërfaqen.
 • Ëmbëlsirën krostatë me pjeshkë e vëmë në furrë të para ngrohur në 180 °C për 30 -35 minuta.
 • Ëmbëlsira është gati, shërbehet e ftohte dhe sipër mund të shtohet pak sheqer pluhur.
 • Pasi ta keni përgatitur krostatë me pjeshkë, mos harroni të ndani fotot në profilin tonë ne
  Facebook dhe Instagram.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit

220 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

10 receta ëmbëlsira me mollë

Një përmbledhje me receta ëmbëlsirash me mollë. Tortat me mollë janë shume te shijshme dhe mund ti përdorni si në mëngjes por edhe pasditeve të shoqëruar me çaj. Lexoni këto receta të thjeshta për ëmbëlsira me mollë.

Receta per Tiramisu

Tiramisuja është ëmbëlsira italiane më e njohur në gjithë botën. Thuhet se kjo ëmbëlsirë e ka origjinën në Siena (Toskanë). Rreth shekullit të XVII disa pastiçierë vendosën të përgatisnin një ëmbëlsirë në nderim të Dukës së Toskanës Cosimo de Medici. Ata menduan të bënin një ëmbëlsirë me përbërës të thjeshtë, por jashtëzakonisht e shijshme. Ka shumë legjenda për origjinën e tiramisusë, por ajo që ka rëndësi është fakti që kjo lloj ëmbëlsire është dhe do të mbetet një nga ëmbëlsirat më të mira italiane.

Waffle – Embëlsira belge

Waffle apo siç mund të njihen ndryshe me emrin gaufre, janë ëmbëlsira në formë petulla qe piqen në piastër të posaçme. Recetat e waffle janë të ndryshme në gjithë Evropën, ne kemi zgjedhur ato pak të ëmblat dhe një shijë delikate.

Kos me fruta

Kos me fruta mund të shërbehet si mëngjes, si ëmbëlsirë pas buke i shoqëruar me fruta të freskëta ose pasdite. Mund të përgatitet me çdo frutë që mund t'iu gjendet në shtëpi.

Tortë me dardhë

Torta me dardhë është një ëmbëlsirë që mund ta hamë në çdo moment, për mëngjes të shoqëruar me një gotë qumësht ose mbas dite me një filxhan çaji. Pëlqehet nga të gjithë, fëmijë e të rritur. Ka shumë receta për të gatuar këtë ëmbëlsirë. Ne sot kemi zgjedhur një recetë të thjeshtë e shumë të shpejtë.