Foleza me mollë – Petë të mbushura me mollë

Petë të mbushura me mollë është një ëmbëlsirë e ngjashme me strudel, recetën e të cilës e gjeni në faqen tonë. Përgatitja e mbushjes në këtë rast ndryshon, pasi sheqeri behët karamel dhe mollët japin akoma më shumë aromë.

Ndiqni këto hapa të thjeshta për të përgatitur recetën petë të mbushura me mollë. Bëni kujdes të mos digjni karamelin pasi ëmbëlsira mund të mbaj shije të hidhur.

Petë të mbushura me mollë

Prep Time20 minutes
Cook Time30 minutes
Resting1 hour
Total Time1 hour 50 minutes
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: caramel, embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 260kcal

Përbërësit

Per brumin

 • 180 gr miell
 • 90 ml ujë
 • 180 gr margarinë
 • pak kripë

Për mbushjen me mollë

 • 300 gr mollë
 • 120 gr sheqer
 • 50 gr gjalpë
 • 50 gr marmelatë kajsie
 • pak kanellë
 • lëngu i gjysmë limoni
 • 100 gr sheqer pluhur

Përgatitja

 • Në një enë qelqi hedhim miellin, ujin, pak kripë dhe i trazojmë. Shtojmë gjalpin e prerë në kubik dhe e punojmë mirë me dorë ose me makineri. Brumin e mbështjellim me një qeskë kuzhine dhe e lëmë të pushoj për gati 1 orë.

Përgatitim mbushjen.

 • Si fillojmë qërojmë mollët dhe i spërkatim më lëngun e limonit që mos të nxihen. Në një enë hedhim sheqerin dhe e vendosim në zjarre. Pasi të këtë shkrirë komplet hedhim gjalpin dhe e trazojmë më kujdes. Me pas hedhim mollën e prerë në kubik dhe e lëmë vetëm 2 minuta në zjarr. Shtojmë pak fare kanellë nëse dëshirojmë. Mbushjen e lëmë të ftohet.
 • Pasi brumi ka pushuar e ndajmë në pjesë të vogla të cilat i hapim me okllai në forma drejtkëndore. Peteve sipër i hedhim nga një lugë marmelatë kajsie dhe dy lugë gjellë mbushje me mollë dhe i mbyllim me kujdes. Sipër i hedhim sheqer pluhur.
 • Petë të mbushura me mollë i pjekim në furrë të para ngrohur në 180 °C për 20 minuta ose sapo të shikojmë që sipër kanë marrë atë ngjyrën e këndshme të verdhë.
 • Petë të mbushura me mollë janë gati. Sapo të ftohen, përsëri sipër i spërkasim sheqer pluhur dhe i shërbejmë.

Ju rekomandojmë të lexoni recetën për strudel, recetën për biskota me mollë apo dhe recetën për kek me mollë.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Waffle – Embëlsira belge

Waffle apo siç mund të njihen ndryshe me emrin gaufre, janë ëmbëlsira në formë petulla qe piqen në piastër të posaçme. Recetat e waffle janë të ndryshme në gjithë Evropën, ne kemi zgjedhur ato pak të ëmblat dhe një shijë delikate.

Krepa mbushur me Luleshtrydhe

Kemi parë recetën krepa mbushur me çokollatë dhe krepa integral. Në këtë periudhe të vitit ju këshillojmë të provoni krepa mbushur me luleshtrydhe. Një shije delikate dhe nuk ju merr shumë kohë në përgatitje.

Krem çokollate (krem ganash)

Kremi ganash është një lloj kremi me përbërje çokollate e pana, i cili gjen një përdorim të gjerë në pastiçeri. Me të mund të zbukurojmë e mbushim torta të ndryshme, por mund edhe ta shijojmë ashtu siçështë duke i hedhur sipër biskota të shtypura ose lajthi e arra.

Mousse me Mjeder – Raspberries

Një recetë me fruta verore e thjeshte dhe ideale për pasditet e nxehta. Gjithsesi thjeshtësisë se recetës ju ftoj ta përgatisni disa orë më përpara, kështu ëmbëlsira ka kohë të mjaftueshme të pushojë ne frigorifer.