Embëlsira
1 koment

Prevede kumbulle

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 4

Prevedeja e kumbullës është shumë e shijshme. Prevedeja është një tip reçeli, por në formë xheli.

Përbërësit për Prevede kumbulle


  • 1 kg kumbulla

  • 800 gr sheqer

  • 100 ml ujë


prevede-kumbulle-recel-receta-embelsira-gatimi-arti-food-fruits-recipe-jam

Përgatitja

Pasi i lajmë kumbullat i ziejmë kumbullat me ujin për 20 minuta. Më pas i kullojmë me një shosh duke veçuar lëkurat nga lëngu i kumbullës.
Hedhim lëngun në tenxhere, hedhim masën e sheqerit dhe veprojmë siç përgatitëm reçelin e kumbullës.

I ziejmë në zjarr të ngadalshëm për gati 40 minuta. E heqim nga zjarri dhe lemë të ftohet dhe pastaj e vendosim përsëri në zjarr derisa të shikojmë që mbi sipërfaqen e masës del një shkumë e shndritshme gjatë zierjes.

E heqim nga zjarri dhe në temperaturën 80 gradë e futim në vazo qelqi duke e mbyllur fort me kapak. Në këtë mënyrë mund të qëndrojë pa prishur për një kohë të gjatë.

Ju bëftë mirë!

prevede-kumbulle-recel-receta-embelsira-gatimi-arti-food-fruits-food

1 Comment

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente