Embëlsira, Gatime Unike
Shkruaj një koment

Petulla me banane

Përgatitja: 40 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Petullat te përgatitura me banane janë shumë të shijshme dhe pëlqehen si nga fëmijët, ashtu dhe të rriturit. Kjo recetë per petulla është shumë e thjeshtë. Dua të them që në familjen time këto lloj petulla gatuhen shpesh.

Përbërësit për Petulla me banane


 • 2 banane të pjekura mirë

 • 1 lugë lëng limoni

 • 200 gr miell

 • 50 gr sheqer

 • 1 vezë

 • 30 gr gjalpë

 • 150 ml qumësht

 • pak kripë

 • 1 lugë kafeje maja për ëmbëlsira

 • 250 ml vaj për skuqje

 • pak sheqer pluhur për sipër


Përgatitja e Petullave

Si fillim qërojmë bananet dhe i shtypim mirë me pirua ose ne grirësin elektrik. I hedhim sipër lëngun e limonit që të mos nxihen.

Në një enë qelqi hedhim gjalpin e shkrirë dhe sheqerin. I trazojmë mirë e më pas shtojmë vezën. I përziejmë mirë derisa të bashkohen të gjithë përbërësit. Shtojmë dhe bananen e shtypur. Hedhim qumështin ngadalë. I përziejmë mirë. Më pas pak nga pak hedhim miellin e situr të përzier me majanë. I përziejmë mirë që të mos krijohen kokrriza dhe derisa të arrijmë një masë homogjene dhe të lëngshme. Duhet që masa të shkëputet nga luga, (nëse është më e fortë shtoni akoma qumësht dhe e kundërta nëse e shikoni shumë të lëngshme, shtoni pak miell).

petulla-me-banane-receta-gatimi-arti-food-fresh-desserts

Hedhim vajin në një tigan të thellë dhe e lemë të nxehet. Kur vaji ka arritur temperaturën e duhur hedhim me ndihmën e një lugë brumin pak nga pak. Marrim me lugë aq brumë sa të krijohen toptha të vegjël. Skuqeni përreth 3 minuta e më pas nxirreni e hidheni në pjatancë.

Sipër petullave me banane u hedhim sheqer pluhur ose nëse doni diçka akoma më të shijshëm shtojini copa të vogla çokollate. Kështu që nxehtësia e petullave do të shkrijë çokollatën dhe ju nuk do të mund t’ju rezistoni dot.

Ju bëftë mirë!

Petulla me Kos

petulla-me-banane-receta-gatimi-arti-food-fresh-desserts-traditional

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente