Embëlsira
1 koment

Receta për Reçel Ftoi

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4

Ftoi është një frutë shumë i mirë dhe i pasur me shumë vitamina, minerale dhe substanca ushqimore. Këtë frutë mund ta shijojmë të pjekur në furrë ose të bërë reçel o marmelatë. Reçelin e ftoit e shoqërojmë me djathëra të freskët ose e shijojmë me një copë bukë të thekur.

Përbërësit për Receta për Reçel Ftoi


  • 1 kg ftonj të pastruar

  • 900 gr sheqer

  • 450 ml ujë

  • 1 limon


Përgatitja

Ftonjtë pastrohen, qërohen, priten në thela dhe grihen në rende ose priten në formë kubikësh të vegjël dhe menjëherë hidhen në ujë me limon që të mos ndryshojnë ngjyrën.

receta-gatimi-recel-froi-recelra-embelsrira-food-frutis-jam

Ziejmë veç lëkurat me tre gota (rreth 450 ml) ujë derisa të mbetet afërsisht një gotë e gjysmë, rreth 250 ml lëng ftoi. Kullojmë lëngun dhe i hedhim sheqerin. Shtojmë aty ftonjtë e prerë dhe i ziejmë me zjarr të ngadaltë për 30 minuta.

Lihet masa deri në 5-6 orë që të ftohet dhe e vendosim përsëri në zjarr derisa reçeli të lidhet. Zierja bëhet me dy – tre ndërprerje.
Më pas kur reçeli është ftohur e hedhim në vazo qelqi.

Shërbejmë reçelin e ftoit të shoqëruar me një copë buke të thekur.

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit.com!

receta-gatimi-recel-froi-recelra-embelsrira-food-arti

1 Comment

  1. leart.mehmeti says

    shume e bukur receta nuk e kisha bere asnjehere nje te tille

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente