Embëlsira
Shkruaj një koment

Biskota me dy ngjyra

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 20 Cope

Biskotat janë ëmbëlsirat më të thjeshta për tu përgatitur. Këto biskota me dy ngjyra janë shumë te veçanta. Kakao e përdorur në recetën e këtyre ëmbëlsirave jep një kontrast të këndshëm.

Përbërësit për Biskota me dy ngjyra


  • 200 gr sheqer pluhur

  • 100 gr gjalpë

  • 300 gr miell

  • 50 gr kakao pluhur

  • 2 vezë

  • 1 lugë e vogël pluhur pjekës

  • vanilje


Përgatitja e biskotave

Për këtë proces nevojitet një rrahëse elektrike. Nëse kemi robot kuzhine, mund të vendosim rrahësen e vezëve.
Fillojmë duke rrahur vezët, sheqerin dhe gjalpin se bashku. Pas disa minutash i transferojmë në një enë. Miellin e sitim së bashku me pluhurin pjekës e vaniljen pluhur dhe i bashkojmë me masën. Në këtë proces i trazojmë me dorë produktet.

E punojmë brumin për gati 7-8 minuta dhe e ndajmë në dy pjesë. Njërës pjesë i hedhim kakao dhe e punojmë përsëri. Brumin për biskota me dy ngjyra e mbledhim me qeska kuzhine dhe të dyja pjesët i lëmë të pushojnë për 20 minuta.

Më pas brumin e ndajmë në toptha të vegjël duke formuar biskota me dy ngjyra në formë lule. Sigurisht mund të përdorni edhe fantazinë tuaj për forma të ndryshme.

Biskotat i vendosim në një tavë me letër kuzhine ose të lyer me gjalpë dhe i pjekim në furrë të nxehur me temperaturë 180 gradë C për 15 minuta.

Na dërgoni fotot e biskotave qe keni gatuar. Përdorni hapësirën e komenteve qe gjendet ne fundin e faqes. Ju mire presim!

Shkruani komentin tuaj - Komente