Embëlsira, Receta Bazë
Shkruaj një koment

Krem gjalpi

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Kremi i gjalpit është shumë i përdorur në pastiçeri. Ky lloj kremi përdoret për të mbushur torta të ndryshme, ëmbëlsira të vogla siç janë cupcake ose ato pastat e vogla që ishin shumë të përhapura në Shqipëri përpara shumë vitesh.

Përbërësit për Krem gjalpi

    Për 300 gr krem gjalpi

  • 175 gr gjalpë (duhet të jetë në temperaturë ambienti)

  • 150 gr sheqer

  • 50 ml ujë

  • 6 të verdha vezësh

  • pak vanilje pluhur


Përgatitja

Si fillim hedhim sheqerin në një tenxhere me fund të trashë. Shtojmë edhe ujin. I vendosim në zjarr të ngadaltë duke i trazuar vazhdimisht. Duhet ta lëmë në zjarr derisa sheqeri të arrijë temperaturën 120°C.

Ndërkohë hedhim në një enë vezët dhe fillojmë ti rrahim me rrahësin elektrik. Hedhim ngadalë shurupin e sheqerit duke vazhduar ti rrahim derisa përbërja të jetë ftohur. Më pas shtojmë edhe gjalpin e vaniljen. Vazhdojmë ti rrahim mirë derisa të arrijmë një krem të vërtetë.

Vendosim kremin e gjalpit në frigorifer deri në momentin që do ta përdorim.

Kremi i gjalpit është gati për përdorim. Vizitoni hapësirën e Embëlsirave për të lexuar recetat ku mund ta aplikoni.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente