Gjylnar – Ëmbëlsire Dibrane

559 Shares
559
0
0
Këtë recete na e ka dërguar Alketa në Faqjen tonë në Facebook. Është një ëmbëlsire tipike dibrane dhe shërbehet me sherbet.

Gjylnar - Ëmbëlsire Dibrane

Përbërësit

 • 4 kokrra veze
 • 250 gr gjalpë
 • 300 ml qumësht
 • 100 gr sheqer
 • 300 gr miell
 • 1 luge çaji me maja per ëmbëlsira
 • pak vanilje sipas dëshirës
 • Për sherbetin

 • 150 ml ujë
 • 200 gr sheqer
 • pak lëng limoni

Përgatitja

 • Ziejmë qumështin me gjalpin dhe sheqerin. Pasi kanë marrë një valë, hedhim ngadalë miellin e situr duke e përzier mirë. Pasi masa te filloi të shkëputet nga bordi e heqim dhe e lëmë të ftohet. Me pas me ndihmën e një roboti kuzhine bashkojmë vezët me brumin. Nëse e përzieni me dorë, mund ti hidhni vezët një nga një. Masën e krijuar e ndajmë në pjesë të vogla dhe me pas i japim formën e dëshiruar. I shtrojmë në një tavë me letër kuzhine dhe me pas i pjekim në temperaturën 180°C për 30 minuta përafërsisht.
 • Ndërkohë përgatisim sherbetin.
 • Hedhim ujë në një enë dhe e çojmë në zjarr mesatar, me pas shtojmë sheqerin. Pasi sherbeti të fillojë të marrë valë hedhim lëngun e limonit dhe e lemë për 3-4 minuta në zjarr.
 • Pasi të jenë pjekur ëmbëlsirat, e nxjerrim tavën dhe e lëmë të ftohet për 5 minuta, më pas i hedhim sherbetin. Tavën e mbulojmë me një letër alumini.

Notes

Përgatitja

Pas disa orësh ëmbëlsirat janë gati dhe mund ti shërbejmë.

Ju bëftë mirë!

559 Shares
6 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Krostatë me reçel kajsie

Krostatë me reçel kajsie është një ëmbëlsirë tipike verore e shpejtë dhe shumë e shijshme. Baza me brumë të shkrifet dhe sipër aroma fantastike e reçel kajsie, recetën që mund ta lexoni në faqen tonë ArtiGatimit.com

Torte kompjuter me çokollate

Tortën kompjuter ua dedikojmë të gjithë lexuesve të faqes tonë, sepse është kompjuteri ai që na bashkon e na ndihmon 'të shijojmë' receta të shijshme. U mbush një vit që jemi së bashku në këtë faqe me receta gatimi e këshilla të ndryshme. Shpresojmë që t'ju kemi ndihmuar sadopak me recetat tona.

Tortë me dardhë

Torta me dardhë është një ëmbëlsirë që mund ta hamë në çdo moment, për mëngjes të shoqëruar me një gotë qumësht ose mbas dite me një filxhan çaji. Pëlqehet nga të gjithë, fëmijë e të rritur. Ka shumë receta për të gatuar këtë ëmbëlsirë. Ne sot kemi zgjedhur një recetë të thjeshtë e shumë të shpejtë.