Embëlsira
12 komente

Revani

Përgatitja: 1 h - Pjekja: 50 min - Sasia: 6 Persona

Revani është një ëmbëlsirë e kuzhines shqiptare shumë e shijshme nëse gatuhet siç duhet. Ne sot kemi sjellë këtë recetë që përdoret shumë në zonën e Mallakastrës.

Përbërësit për Revani


 • 1kg niseshte

 • 3 litra ujë

 • 500 gr gjalpë

 • 100 ml vaj ulliri

 • 1,5 kg sheqer

 • 500 gr bajame

 • pak kos ose mjaltë për lyerje sipër


Video Receta per Revani

Përgatitja

Pastrojmë bajamet nga cipa duke i lënë në ujë të nxehtë rreth 5 minuta.
Përziejmë gjysmën e masës së sheqerit dhe niseshtenë ashtu siç janë të thatë dhe pastaj i hedhim një litër ujë nga masa e ujit. Pjesën tjetër të ujit e vendosim në zjarr që të vlojë në një tenxhere të madhe me fund të trashë.

receta-revani-mallakaster-gatime-tradicionale-embelsira-bajame

Hedhim brenda në tenxhere gjalpin , sheqerin e mbetur dhe vajin.Pastaj pasi të ketë vluar uji, hedhim masën e niseshtesë ngadalë, pak nga pak me një dorë dhe me dorën tjetër e përziejmë me një lugë druri që të mos bëhet kokrriza. Hidhen edhe bajamet në të. Masa përzihet shumë herë dhe fort edhe pasi është mbaruar hedhja, deri sa të shkëputet niseshteja nga luga.

Marrim një tepsi të madhe. Lyhet tepsia me gjalpë dhe derdhim në të shumë shpejtë masën e përgatitur e cila duhet të shkëputet vetë nga tenxherja duke e hapur me lugën e drurit. Sipër e lyejmë me pak kos ose me mjaltë.

Futet në furrë të nxehtë dhe piqet në temperaturë maksimale për një orë. E nxjerrim nga furra dhe pasi ftohet e presim.
Servirim revaninë të ftohtë në copa.

Ju bëftë mirë!

receta-revani-artigatimit-food-recipe-desserts-food-ushqime-tradicionale

12 Comments

 1. anesa says

  a e fiton per nime ni telefon me dergu recet gatimi

 2. ajshe islami says

  qka jan bajamet nuk kuptoj fare. Te drejten jam ka lexoj reseptet tuaja dhe shum me pelqejn si dhe du me q el nje biznes i vogel ne usa te persh je num 1

 3. aurora says

  torte me keksa
  1 kg keksa
  1 kg banane ]
  4 shllaga
  1 kako
  2 litra qumesht
  1 qokollad

  pergatitja
  ne nje ene te madhe i then keksatdhe bananet ne nje vend
  dhe e qet qokolladen per tu shkrirre
  duhet me qit te val mbi banane dhe mbi keksa.
  dhe i leme te ftohen pasi te ftohen ja qesim permbi shllagun
  ju befte mir

 4. LAURA MEDIUS says

  shum e mire eshte se e kam provuar po kjo nuk eshte revani po hasude revania eshte krejt ndryshe

 5. Pingback: Revani Recipe | AGRecipes.com

Shkruani komentin tuaj - Komente