Embëlsira
Komente nga Fb - 43 komente

Tortë për ditëlindje për fëmijë (Hello Kitty)

Përgatitja: 40 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 6 Persona

Kjo është një tortë speciale për raste ditëlindjesh për fëmijët e jo vetëm. Në rastin tonë e kemi zbukuruar sipër tortën me figurën e Hello Kitty por çdo njeri është i lirë të bëjë zbukurimin që i pëlqen më shumë. Në këtë recetë kemi një bazë pandispanje ose më mirë një tortë ‘sfungjer’ ( sponge cake) që është e mbushur me një krem çokollate. është me të vërtetë një tortë që ia vlen mundimi i përgatitjes. Miqtë tuaj do të ngelen patjetër shumë të kënaqur nga kjo ëmbëlsirë.

Përbërësit për Tortë për ditëlindje për fëmijë (Hello Kitty)

  Përbërësit për 15-20 persona

 • 400 gr gjalpe

 • 400 gr sheqer

 • 8 vezë

 • 400 gr miell

 • 1 pako maja pluhur për ëmbëlsira

 • 1 pako vanilje pluhur
 • Përbërësit për kremin

 • 600 gr krem çokollate me lajthi( Nutella)

 • 500 gr pana

 • 8 lugë miell

 • 6 lugë sheqer

 • 1 pako vanilje pluhur

 • 24 gr xhelatinë(tutkall peshku)

 • 800 ml qumësht
 • Përbërësit për zbukurimin

 • pak brumë sheqeri

 • disa zbukurime të ndryshme për torta

 • 50 ml kakao me qumështpër të lagur tortën

Përgatitja e tortës

Bashkoni gjalpin me sheqerin dhe filloni ti rrihni me rrahësin elektrik. Kur të jenë bashkuar mirë, shtoni një nga një vezët, duke vazhduar gjithmonë ti rrihni. Bashkoni më pas dhe miellin e bashkuar me majanë dhe vaniljen. Trazoni mirë të gjithë përbërësit.
Masën e përgatitur hidheni në një tavë drejtkëndëshe më masë 40 cm me 30 cm të cilën e keni lyer paraprakisht me gjalpë e miell.
Tavën vendoseni në furrë të nxehtë 180°C përreth 40 minuta.
Më pas lëreni të ftohet e pastaj hiqeni nga tava

Përgatitja e kremit

Filloni duke venë tutkallin e peshkut në ujë të ftohtë. Në një tenxhere zieni qumështin.
Bashkoni miellin me sheqerin dhe vaniljen. Hidhini në një tenxhere e shtoni në të pak nga pak qumështin e nxehtë. Trazojeni me kujdes me një lugë druri derisa mos të gjithë përbërësit të jenë bashkuar mirë.
Vendosni tenxheren në zjarr e vazhdoni trazojeni gjithmonë derisa masa të trashet. Më pas fikeni zjarrin e shtoni në të tutkallin e peshkut të shtrydhur. Trazojeni mirë derisa të shkrihet komplet e të bashkohet me kremin. Lëreni kremin e përgatitur të ftohet.
Më pas bashkoni me të edhe nutelën. Rrihni panën me rrahësin elektrik derisa të arrini një shkumë të bardhë. Bashkoni me kremin edhe panën. Trazojeni me kujdes që të bashkohen mirë të gjithë përbërësit.

Përfundimi i tortës

Pasi torta është ftohur hiqeni nga tava dhe prijeni në mes horizontalisht. Lageni gjithë sipërfaqen me kakao. Lyeni më pas tortën me kremin e përgatitur. Vendosni pjesën sipër dhe lyeni gjithë tortën sipër dhe anash me krem. Në këtë pikë tortë është gati. Mund ta shërbeni edhe në këtë mënyrë. Në rastin tonë e kemi zbukuruar me brumë sheqeri të ngjyrosur ( së shpejti do të publikojmë një video mbi përgatitjen e këtij lloj brumi që përdoret për zbukurimin e tortave).
Vendosni tortën në frigorifer për disa orë përpara se ta shërbeni.

Ju bëftë mirë

43 Comments

 1. vesa says

  shum e mire torta,por nuke kuptova se qfare eshte tutkall peshku, ju lutem me tregoni

    • Ermira says

     Mesa e di une si kuzhiniere nuk ka te tjera por ju mund te shikoni dhe ndoshta mund te gjeni ndonje… Natyrisht nese ju pelqejne mund te vini dhe ti porosisni sipas deshires suaj per ndonje rast te veçante per ju, per familjen tuaj, per femijet, rast ditelindjeje etj….
     Faleminderit per mirekuptim !

   • Fjolla says

    Sepse neser e kam ditelindjen e e me duhet ta blej shum e bukur qenka sa kushton

 2. ari says

  A ka mundesi te na tregoni ket peten qe esht e mbuluat embelsita nese ka mundesi.Ju falemindeit

 3. ari says

  A ka mundesi te na tregoni se qka permban kjo peta siper embelsites.Ju faleminderit!

 4. vesa says

  oh sa e bukur duket, me siguri duhet te jete edhe shum e shijeshme

 5. Vesa mund ta pergatisesh edhe vete dhe na thuaj pershtypjet tuaja…..presim pergjigje….

 6. mira says

  mirdita.torta shum e mir junlutem tegoni se sa vez duhet keni shkruajtur se duhet 8 ve por thoni se e thyejm 1 vez,sa me sakt duhet???flm…

 7. Mira duhen 8 kokrra veze, sic eshte shkruajtur me siper. Vezet duhet ti thyesh nje e nga nje duke i perzier mire.

 8. gresa says

  torta shum e bukur un dua ta bej po kam frig se nuk me del kaq bukur

 9. Bardha says

  Ju lutem me tregoni si behet kjo peta permbi “brume me sheqer”?

  • Bardha jemi duke pergatitur nje video mbi pergatitjen e petes dhe se shpejti do ta publikojme.

 10. Linda says

  Ju lutem a mund ta gjej embelsiren Tunel ne faqen tuaj,me duhet shpejt
  :)

 11. SAJMIR KAVAJA says

  per cilen shije te xhelatines duhet,se nuk po e kuptoj aq mire.ju lutem me ktheni pergjigje.faleminderit

 12. Hona says

  Ju lutem kur do ta kemi receten e brumit te shererosur ?

  • Hona me te drejte na shkruan. kemi shume kerkesa dhe mundohemi ti plotesojme te gjitha. per brumin e sheqerit jemi duke bere nje video dhe kete jave besoj se do ta publikojme. Gjithe te mirat!

 13. emilina says

  kete torte deshiroj ta pergatis per ditelindjen e vajzes time,por une doja tju pyesja per brumin e sheqerit se nk di ta bej?!

 14. brikena shalaj says

  shum e bukur kjo une neser e kam ditlinden e do ta blej per didlindje

 15. Vera says

  Ju lutem a bon me ma tregu receten e tortes numer 3 se pom intereson qenka e bukur

Shkruani komentin tuaj - Komente