Embëlsira
Shkruaj një koment

Reçel mollë dhe dardhë

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Reçeli i mollës me dardhe është një shoqërim ideal i pjatancave me djathëra të ndryshëm. Kombinimi me xhinxher sjell një shije origjinale dhe ndjenje freskie. Frutat është mirë të jene të stinës që të kenë më shumë lëng.

Përbërësit për Reçel mollë dhe dardhë


  • 1kg dardha

  • 1/2 kg mollë

  • 350 gr sheqer (panxhari ose i pa-rafinuar)

  • 1/2 limoni

  • 50 gr xhinxher i freskët

  • 1 shkop kanelle

  • 1 shkop vanilje

  • fara karaifili

  • 2 yje anise


Përgatitja e reçelit

Qërojmë frutat dhe i presim në kubike të vegjël,(u hedhim lëng limoni që të mos nxihen), i trazojmë në një enë qelqi të madhe me sasinë e sheqerit të dëshiruar që mund të ndryshojë në varësi të ëmbëlsisë së frutave. Rekomandohet të përdoret sheqer panxhari ose i pa-rafinuar.

recel-mollë-dardhë-embelsira-receta-gatimi

Në enën me fruta hedhim dhe xhinxherin e prere në copa shumë të vogla, kanellën shkop, disa karafila, 2 yje anise. I Përziejmë mire, e mbulojmë enën dhe e lemë në vend të freskët nga 6 deri në 10 orë.

Pasi ka kaluar koha e mjaftueshme, të gjithë përbërjen e hedhim në një tenxhere , shtojmë dhe shkopin e vaniljes te cilin e kemi prerë horizontalisht dhe kemi nxjerre me majën e thikës kokrrizat.

Enën e vendosim në zjarr të shpejtë dhe e trazojmë vazhdimisht për 10 – 15 min. Pasi ka zier e hedhim reçelin mollë dhe dardhë në vazo.

Ju bëftë mirë!

recel-mollë-dardhë-embelsira-artigatimit-shqip

Receta të tjera reçeli:

Recel Fiku
Recel Qershie
Recel Portokalli

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente