Embëlsira
Shkruaj një koment

Bakllava e shpejtë role – Saragli

Përgatitja: 50 min - Pjekja: 1 h 30 min - Sasia: 6

Bakllava e shpejtë në forme role, me peta të hollë dhe një mbushje fantastike. Shurupi me aromat karakteristike dhe forma e saj e bën këtë recete bakllava të veçantë.

Përbërësit për Bakllava e shpejtë role – Saragli

  Për Bakllavanë

 • 1 pako petë të holla filo

 • 450 gr gjalpë i shkrirë

 • 100 gr arra

 • 100 gr bajame

 • 100 gr fistike

 • 1 luge çaji kanellë

 • gjysme luge çaji karafil
 • Për sherbetin

 • 600 gr sheqer

 • 300 ml ujë

 • 1 shkop kanellë

 • fara karafili

 • lëkura limoni

 • lëngu i një limoni


Video Receta Bakllava e shpejtë


Ju ftojmë gjithshtu të abonoheni në kanalin tonë në YouTube për të parë të parët recetat e reja.

Përgatitja e bakllavasë role

Përpara se të fillojmë, në një grirës kuzhine, grijmë për disa sekonda, arrat, bajamet dhe fistiket. Më pas i bashkojmë të treja së bashku dhe hedhim kanellë dhe karafil të grirë imët.

Për përgatijen e kësaj bakllavaje jemi duke përdor petë të gatshme filo. Këto janë pete të holla dhe mund të gjenden në pako me nga 20 flet. Heqim petën e parë nga pakua dhe e vendosim mbi tavolinë.
E spërkatim me gjalpë dhe e hapim yndyrën në të gjithë sipërfaqen e petës me anë të një furçe kuzhine.

Sipër petës hedhim nga mbushja e përgatitur. Më pas petën e mbledhim në formën e rolesë. Mund të ndihmohemi me një pec të hollë. Petën e dytë duhet ta lyejmë vetëm me gjalpë dhe e mbështjellim tek peta e parë. Në fund, e shtrëngojmë nga të dyja anët dhe e bëjmë në formën e fizarmonikës dhe e vendosim në tavën e lyer me gjalpë.

Kështu do të vazhdojmë me të gjitha petët, i lyejmë me vaj, të parën e mbushim me arra, bajame e fistikë dhe e mbledhim role. Petën e dytë e lyejmë vetëm me gjalpë, e mbledhim tek e para duke e bere fizarmonike dhe e vendosim në tavë.

Pasi i mbarojmë të gjitha petët, gjalpin e ngelur e hedhim sipër petëve në tavë. Sigurohemi që të jenë lyer të gjitha pjesët sipër. Përpara se ta pjekim, bakllavanë duhet ta presim. Kryejmë 2 ose 3 prerje për së gjati.
Tavën e futim në furrë të nxehur me 160 gradë për 80-90 minuta.

Ndërkohë merremi me sherbetin, lexo këtu si përgatitet sherbeti për bakllava.

Pasi bakllavaja është pjekur duhet ta sherbetosim direkt. Hedhim me kujdes sherbetin e përgatitur në tavën me bakllava.

Bakllava e shpejte është gati. E lëmë disa orë përpara se ta shërbejmë.

Shtojmë sipër disa copëza fistikë të grirë dhe e shërbejmë në copa.

Ju bëftë mirë!

Ju rekomandojmë dhe këto receta bakllava:
Bakllava Shqiptare
Bakllava Turke

Shkruani komentin tuaj - Komente