Bakllava e shpejtë role – Saragli

642 Shares
641
0
1
Bakllava e shpejtë në forme role, me peta të hollë dhe një mbushje fantastike. Shurupi me aromat karakteristike dhe forma e saj e bën këtë recete bakllava të veçantë.

Bakllava e shpejtë role – Saragli

Prep Time40 mins
Cook Time1 hr 30 mins
Total Time2 hrs 10 mins
Course: Dessert
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 10 persona
Kalori: 320kcal

Video

Përbërësit

Për Bakllavanë

 • 1 pako petë të holla filo
 • 450 gr gjalpë i shkrirë
 • 100 gr arra
 • 100 gr bajame
 • 100 gr fistike
 • 1 luge çaji kanellë
 • 1 gjysme luge çaji karafil

Për sherbetin

 • 600 gr sheqer
 • 300 ml ujë
 • 1 shkop kanellë
 • fara karafili
 • lëkura limoni
 • lëngu i një limoni

Përgatitja

 • Përpara se të fillojmë, në një grirës kuzhine, grijmë për disa sekonda, arrat, bajamet dhe fistiket. Më pas i bashkojmë të treja së bashku dhe hedhim kanellë dhe karafil të grirë imët.
 • Për përgatijen e kësaj bakllavaje jemi duke përdor petë të gatshme filo. Këto janë pete të holla dhe mund të gjenden në pako me nga 20 flet. Heqim petën e parë nga pakua dhe e vendosim mbi tavolinë.
 • E spërkatim me gjalpë dhe e hapim yndyrën në të gjithë sipërfaqen e petës me anë të një furçe kuzhine.
 • Sipër petës hedhim nga mbushja e përgatitur. Më pas petën e mbledhim në formën e rolesë. Mund të ndihmohemi me një pec të hollë. Petën e dytë duhet ta lyejmë vetëm me gjalpë dhe e mbështjellim tek peta e parë. Në fund, e shtrëngojmë nga të dyja anët dhe e bëjmë në formën e fizarmonikës dhe e vendosim në tavën e lyer me gjalpë.
 • Kështu do të vazhdojmë me të gjitha petët, i lyejmë me vaj, të parën e mbushim me arra, bajame e fistikë dhe e mbledhim role. Petën e dytë e lyejmë vetëm me gjalpë, e mbledhim tek e para duke e bere fizarmonike dhe e vendosim në tavë.
 • Pasi i mbarojmë të gjitha petët, gjalpin e ngelur e hedhim sipër petëve në tavë. Sigurohemi që të jenë lyer të gjitha pjesët sipër. Përpara se ta pjekim, bakllavanë duhet ta presim. Kryejmë 2 ose 3 prerje për së gjati.
 • Tavën e futim në furrë të nxehur me 160 gradë për 80-90 minuta.
 • Ndërkohë merremi me sherbetin, lexo këtu si përgatitet sherbeti për bakllava.
 • Pasi bakllavaja është pjekur duhet ta sherbetosim direkt. Hedhim me kujdes sherbetin e përgatitur në tavën me bakllava.
 • Bakllava e shpejte është gati. E lëmë disa orë përpara se ta shërbejmë.
 • Shtojmë sipër disa copëza fistikë të grirë dhe e shërbejmë në copa.

Ju rekomandojmë dhe këto receta bakllava:
Bakllava Shqiptare
Bakllava Turke

Ju bëftë mirë!

Ju ftojmë gjithashtu të abonoheni në kanalin tonë në YouTube për të parë të parët recetat e reja.

642 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

French Macarons për Krishtlindje

Në fakt në këto momentet që nisa të shkruaj këtë recetë, kam marrë macarons e fundit! Më duhet ti ribëj pasi nuk arritën Krishtlindjet. Fantastik! Këtë version të French Macarons e kemi zgjedhur ti përshtatet festave të fund vitit.

Video Recete e Kremit pasticier

Kremi pasticier është një ndër kremërat më të përdorur në pasticeri. Këtë lloj kremi e përdorim për të mbushur ëmbëlsira të ndryshme. Është shumë i thjeshtë për tu përgatitur.

Ciambella me çokollatë

Ciambella me çokollatë është një ëmbëlsirë e shijshme dhe e thjeshtë për tu përgatitur. Kush pëlqen çokollatën duhet ta provoj patjetër edhe këtë ëmbëlsirë.

Reçel me Kajsi

Janë të shumta recetat për reçel në faqen e Arti Gatimit. Reçel me kajsi i shtohet kësaj liste. Për mëngjes kjo ëmbëlsirë do ju kapi ngarkesën e duhur për një ditë plot energji. Reçelin me kajsi mund ta përdorni edhe për përgatitjen e ëmbëlsira të ndryshe apo krostatave.

Tortë me kungull e çokollatë

Torta me kungull e çokollatë është një ëmbëlsirë e shëndetshme dhe e shijshme pasi kombinon shijen e mrekullueshme të çokollatës me butësinë e kungullit.

Cheesecake Luleshtrydhe

Cheesecake luleshtrydhe është një ëmbëlsirë e freskët me baze frute, kos dhe panna. Kjo ëmbëlsirë nuk ka nevojë që të piqet. Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsirës nevojiten 3 procese, por rezultati është fantastik