Biskota me copëza çokollate

Biskotat janë gjithmonë një kënaqësi kur i shijon në mëngjes me një gotë qumësht. E të shijojnë më shumë kur në to gjenden edhe copëza çokollate që të shkrihen në gojë. Kjo është një recetë e thjeshtë që mund ta përgatisni edhe me fëmijët tuaj. Pasi i keni përgatitur këto biskota dhe nuk i konsumoni menjëherë, mund ti ruani në vazo qelqi të mbyllur.

Biskota me copëza çokollate

Përbërësit

 • 230 gr gjalpë
 • 350 gr miell
 • 200 gr sheqer
 • 50 gr sheqer panxharsheqeri
 • 20 ml qumësht
 • 2 vezë
 • 300 gr copëza çokollate të zezë
 • 1 pako vanilje
 • 1 pako maja per ëmbëlsira
 • pak kripë

Përgatitja

 • Në një enë hedhim gjalpin me sheqerin e bardhë dhe i përziejmë me rrahëse me dorë. Hedhim vezët dhe i rrahim akoma për 1-2 minuta. Më pas fillojmë e shtojmë gjysmën e masës së miellit ngadalë, që më parë e kemi përzier me majanë dhe vaniljen. Shtojmë qumështin dhe gjithë miellin e ngelur. I përziejmë me ndihmën e një luge druri. Vazhdojmë ti trazojmë derisa të jenë bashkuar mirë të gjithë përbërësit.
 • Pasi të jetë formuar një masë homogjene, shtojmë copëzat e çokollatës dhe e përziejmë ngadalë që të përhapen në të gjithë masën.
 • Marrim brumë me ndihmën e një luge dhe e hedhim në toptha të vegjël në një tavë, ku kemi shtruar letër kuzhine. Duhet të kemi kujdes që topthat ti vendosim pak të larguar nga njeri tjetri sepse gjatë pjekjes shtojnë volumin.
 • Pasi i kemi vendosur të gjitha biskotat në tavë, mbi to hedhim sipër pak sheqer të trashë, si dhe disa copëza çokollate shtesë.
 • Tavën e fusim në furrë të piqet në temperaturën 180°C përreth 30 minuta ose derisa të shohim që biskotat kanë marrë një ngjyrë të bukur sipër.
 • Nxjerrim biskotat dhe i lemë të ftohen e më pas i vendosim në pjatancë e i servirim.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

Biskota-Cokollate-Receta-Embelsira-Gatime-Torta-ArtiGatimit-Food-Photos-a

218 Shares
4 comments
 1. Une e pelqej shume gatimin,sidomos embelsrat.U jam shume mirnjhese per kete recepte.Shpresoj qe te jen ne tavolinen time per kete fudevite .Do filloj t pergadise tash te shoh se a me dal nese po do te jene menyja kryesore ne tavolinen ato nete festive
  BRAVO arti i gatimit jeni te mrekullueshem .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Kek i thjeshtë

Këtë recetë për kek e ka dërguar një admiruese faqes ArtiGatimit dhe që e falënderojmë pa masë. Nisur nga titulli, kek i thjeshte, mund të përgatitet në një kohë të shkurtër dhe rezultati është mahnitës. Ja se çfarë na duhen.

Totë e ëmbël me bukë

Ju ka ngelur shumë bukë dhe nuk dini se ç'të bëni me të? Ne po ju japim recetë të ëmbël me bukën e mbetur. Kjo është një tortë që mund të bëhet me gjithçka na ndodhet në shtëpi. është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe e mirë. Kjo tortë përgatitet me bukën e regjur në qumësht, e përzier me vezë e fruta të ndryshme. Një mënyrë e thjeshtë për të mos hedhur bukën e mbetur.

Shkumë (mousse) me cokollatë

Kjo është një variant i recetës së shkumës së cokollatës dhe e lehtë sepse nuk përmban pana. Është një ëmbëlsirë shumë e shpejtë dhe e thjeshtë për tu gatuar dhe mbi të gjitha shumë e shijshme.