Embëlsira
comments 5

Krem çokollate (krem ganash)

Kremi ganash është një lloj kremi me përbërje çokollate e pana, i cili gjen një përdorim të gjerë në pastiçeri. Me të mund të zbukurojmë e mbushim torta të ndryshme, por mund edhe ta shijojmë ashtu siçështë duke i hedhur sipër biskota të shtypura ose lajthi e arra.

Krem çokollate (krem ganash)

Përbërësit

  • 250 ml pana
  • 250 ml gjalpë
  • 250 ml çokollatë të zezë

Përgatitja

  • Në një tenxhere hedhim panën dhe gjalpin dhe e vendosim në zjarr. Trazojmë vazhdimisht tenxheren. Duhet ta lemë në zjarr deri sa pana të fillojë të ziejë e më pas e fikim.
  • Në këtë moment shtojmë çokollatën në copa. E trazojmë mirë derisa të shkrijë komplet çokollata. E lemë të ftohet e më pas e rrahim me rrahësin elektrik derisa të arrijmë një shkumë të fryrë. Kremi është gati dhe mund ta përdorim në ëmbëlsira të ndryshme.

Notes

Video Receta e Krem çokollate

http://youtu.be/mbAWIturBho

Përgatitja e Krem çokollate

Ju bëftë mirë!

krem-cokollate-Ganache-video-receta-gatimi-shqip-food-recipe-free-torta-embelsira

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

5 Comments

  1. Pingback: Torte kompjuter me çokollate - ArtiGatimit.com

  2. bjondina says

    kjo embelsir me pelqen shum dhe kjo eshte ebukur per mua

  3. Pingback: Torta Barbie - ArtiGatimit.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments