Torta Barbie

131 Shares
131
0
0
E ku ka më bukur për një gocë të vogël që fryn qirinjtë e ditëlindjes mbi një tortë në formën e një kukulle Barbie. Jo vetëm merr dhuratë kukullën por shijon edhe ëmbëlsinë e tortës. Përgatitja e kësaj torte kërkon kohë, përkushtim e durim, por në fund kur do të shikoni sytë e lumtur të fëmijëve tuaj do ta kuptoni se ia vlen me të vërtetë lodhja e punës.

Torta Barbie

Përbërësit

 • Përbërësit për 1 pandispanjë

 • 130 gr miell
 • 50 gr niseshte patate
 • 200 gr sheqer
 • 40 gr kakao pluhur
 • 3 vezë+8 të verdha vezësh
 • Përbërësit për kremin Kliko këtu për recetën)

 • 250 gr pana
 • 250 gr çokollatë
 • 250 gr gjalpë
 • Përbërësit për lyerjen e pandispanjës

 • 50 ml qumësht me kakao për të lagur pandispanjën
 • 85 gr gjalpë duhet të jetë në temperaturë ambienti
 • 75 gr sheqer
 • 20 ml ujë
 • 3 të verdha vezësh
 • pak vanilje
 • Përbërësit për zbukurimin

 • mjaftueshem brumë sheqeri Kliko këtu për recetën
 • disa ngjyrues të ndryshëm
 • 1 kukull Barbie

Përgatitja

Përgatitja e tortës

 • Për këtë tortë duhen 2 disqe pandispanjash që vendosen mbi njëra tjetrën. Pra masat e mësipërme do të dyfishohen.
 • Fillojmë me përgatitjen e pandispanjës.
 • Në enën e një roboti kuzhine hedhim sheqerin dhe 3 vezët e plota. Vëmë në lëvizje robotin dhe e lemë që të rrahi mirë përbërësit derisa të arrijmë një masë të fryrë dhe homogjene. Do të duhen rreth 20 minuta. Më pas shtojmë edhe të verdhat e vezëve dhe i rrahim për 15 minuta të tjera.
 • Në një enë tjetër bashkojmë miellin, niseshtenë dhe kakaon. I sitim mirë.
 • Marrim enën ku kemi rrahur vezët dhe bashkojmë në të përbërjen me miell, kakao e niseshte. I trazojmë me ngadalë me një lugë druri. Duhet të kemi kujdes që ti trazojmë nga poshtë lart që të mos shfryhet masa e fryrë e vezëve.
 • Hedhim masën e përgatitur në një tavë të lyer me pak gjalpë e miell. Vendosim tavën të piqet në furrë të nxehtë 180°C përreth 40-45 minuta.
 • Të njëjtën përgatitje bëjmë edhe për pandispanjën tjetër.
 • Ndërkohë përgatisim kremin për mbushjen. (Shiko këtu përgatitjen e kremit).
 • Përgatisim gjithashtu edhe kremin e gjalpit me masat e mësipërme. ( Për përgatitjen e recetës,shiko këtu)
 • Pasi torta është ftohur, e presim në mes për së gjati dhe lagim gjysmën me anë të një peneli me qumështin me kakao. Mbushim gjysmën me kremin e përgatitur. Vendosim gjysmën tjetër sipër. E rregullojmë mirë.
 • Ndërkohë pandispanjës tjetër i bëjmë një prerje të vogël në qendër duke i hequr një rreth me diametër 3 cm. Presim përgjysmë për së gjati pandispanjën dhe bëjmë të njëjtën gjë për mbushje siç bëmë për pandispanjën e parë.
 • Bashkojmë dy pandispanjat duke u ndihmuar nga një bazë kremi. Si bazë lëmë pandispanjën e plotë dhe sipër atë me rreth në mes. I rregullojmë mirë dhe i lyejmë sipër dhe anash me kremin e gjalpit. Duhet të jetë komplet e lyer. Vendosim tortën në frigorifer.
 • Ndërkohë përgatisim brumin e sheqerit. (Shiko këtu recetën dhe përgatitjen).
 • Ndajmë brumin në pjesë dhe e ngyrosim me ngjyrues. Ne kemi përdorur ngjyrën rozë për fustanin e kukullës Barbie. Me anë të formave të ndryshme bëjmë lule të vogla, flutura, zemra ose forma të tjera sipas fantazisë tuaj. Kukullës i heqim këmbët dhe i mbështjellim trupin me plasmas kuzhine.
 • Pasi kemi përgatitur brumin e sheqerit dhe format, nxjerrim tortën nga frigoriferi dhe e mbulojmë me brumin e sheqerit. Me një thikë me majë bëjmë një vrimë të vogël mbi tortë, në pjesën ku premë rrethin e pandispanjës. Vendosim me kujdes kukullën duke e shtyrë me kujdes në mënyrë që të qëndrojë mirë. Fillojmë ta zbukurojmë anash që të mos duket pjesa e prerë. Zbukurojmë dhe trupin dhe gjithë pjesën e poshtëm të fustanit sipas fantazisë tonë.

Notes

torta-per-femije-embelsira-receta-gatimi-e
torta-per-femije-embelsira-receta-gatimi-f
torta-per-femije-embelsira-receta-gatimi-d
Pasi e kemi zbukuruar gjithë kukullën, torta është gati për tu servirur.

Ju bëftë mirë!

torta-per-femije-embelsira-receta-gatimi-c

torta-per-femije-embelsira-receta-gatimi-i

131 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Qofte me spinaq

Qoftet me spinaq janë shumë të mira për ata që dëshirojnë një pjatë të thjeshtë e të shijshme. Receta e këtyre qofteve është e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë. Këtë pjatë mund ta shoqërojmë me perime të ndryshme, sallata ose thjesht mund ta shijojmë edhe në momentin e aperitivit. Kjo recetë është dhe një mënyrë e mirë për të bërë fëmijët të hanë perimet që janë të fshehura në qofte.

Krepa Integral – Pallaqinka

Në këtë video recete gatimi mund të ndiqni përgatitjen e Krepa Integral. Një recetë me origjinë franceze por shumë e njohur në kuzhinën shqiptare. Krepat, këto flet të holla brumi, mund të konsumohen të ëmbla mjaltë, kanellë apo krem bajame apo dhe te kripura lloje proshute,djathë dhe perime.

Ëmbëlsirë me fruta pylli dhe luleshtrydhe

Këto ëmbëlsire me fruta pylli sipër është fantastike. Një recete e lehte për tu përgatitur nga kushdo. Përdorni frutat tuaj të preferuar ose zgjidhni kuq e zi si ne rastin tonë, me fruta pylli dhe luleshtrydhe.

Këshilla për ushqimin e fëmijëve nga 6 muajsh

Futja e një ushqimi të ri për fëmijën është një moment delikat, por edhe i rëndësishëm që duhet përballuar me qetësi, durim e besim e pa frikë. Zakonisht fillohet me frutë, mollë a dardhë, e bërë në pure ose e omogjeneizuar sepse, falë shijes saj së ëmbël, mund të jetë më e lehtë që të pranohet nga fëmija.