Embëlsira
4 komente

Embëlsirë me grurë – Ashure

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 6

Ashure është një ëmbëlsirë me origjinë turke por që në Shqipëri është shumë e njohur. Kjo lloj ëmbëlsirë është e përgatitur kryesisht me drithëra, fruta të thata e arra. Nuk ekziston një recetë e mirëfilltë për përgatitjen e ashures, mund të variojë nga krahina në krahinë e nga familja në familje.
Në vendin tonë kjo ëmbëlsirë është e përgatitur kryesisht me grurë e ne po japim këtë recetë.Përbërësit për Embëlsirë me grurë – Ashure

  Përbërësit për 6 persona

 • 500 gr grurë për ashure

 • 1 L ujë

 • 250 gr sheqer

 • 3 lugë niseshte

 • pak kripë

 • 250 gr bajame, arra, lajthi

 • pak kanellë pluhur

 • 100 gr rrush i thatë


receta-gatimi-embelsira-tradicionale-shqip-recipe-ashure-food-shqip-5

Përgatitja

Si fillim shpëlajmë grurin në ujë të rrjedhshëm dhe e hedhim në një tenxhere të ziejë së bashku me rreth 1L ujë. Sapo të fillojë të ziejë, ulim zjarrin dhe e lemë të ziejë ngadalë derisa gruri të jetë zbutur. Në këtë moment i hedhim sheqerin dhe e trazojmë mirë. E lemë të ziejë edhe përreth 15 minuta. Më pas në një enë hedhim niseshtenë dhe e hollojmë me pak ujë. E shtojmë niseshtenë në tenxheren me grurë e trazojmë mirë dhe elemë të ziejë për disa minuta derisa të trashet lëngu. Në këtë moment ashurja është gati dhe e hedhim në kupa të vogla.

receta-gatimi-embelsira-tradicionale-shqip-recipe-ashure-food-shqip-4

Sipër kupave i spërkasim me kanellë pluhur e bajame, arra ose lajthi të shtypura,( sipas dëshirës). Mund ti shtojmë sipër edhe rrushin e thatë të cilin e kemi zbutur paraprakisht në një enë me ujë të ftohtë.
Pasi ashurja të jetë ftohur komplet e shërbejmë të shoqëruar me një gotë liker të ftohtë.

Ju bëftë mirë!

receta-gatimi-embelsira-tradicionale-shqip-recipe-ashure-food-shqip-1

receta-gatimi-embelsira-tradicionale-shqip-recipe-ashure-food-shqip-2

4 Comments

 1. Evi says

  Kam provuar receta te ndrryshme per ashure Po me recet koti se kjo as nji her nuk kam gjetur,nga te gjitha anet katastrrofe.500 gram grure me 5 litra uje del ashure sa per gjith lagjen dhe shija 0 .

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente