Embëlsira
Shkruaj një koment

Kek me kungull të verdhë

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 4 Persona

Receta për ëmbëlsirë kek me kungull është shpejtë për tu përgatitur dhe shumë e shijshme! Për këtë kek kemi përdorur kungull të verdhë, pasi karakteristikë e tij është se mund të bëhet brumë dhe i jep shumë butësi ëmbëlsirës.

Përbërësit për Kek me kungull të verdhë


  • 300 gr kungull të verdhë

  • 250 gr miell

  • 3 kokrra vezë

  • 60 gr gjalpë

  • 150 gr sheqer

  • 50 gr niseshte

  • 10 gr maja për ëmbëlsira

  • 30 gr sheqer pluhur (për dekor)


Video Kek me Kungull të verdhë

Përgatitja e kek me kungull

Fillimisht kungullin duhet ta qërojmë, ti heqim bërthamat dhe ta presim në kube të vegjël. Në një tigan ku kemi hedhur pak gjalpë, shtojmë kungullin e prerë dhe e lemë të zbutet për rreth 10 minuta. Me pas me ndihmën e një grirësi kuzhine e grijmë derisa ta bëjmë brumë.

Vazhdojmë me përgatitjen e kek me kungull. Në këtë pjesë na duhet një rrahës vezësh elektronik ose dhe ato rrahëset me dorë. Hedhim vezët së bashku me sheqerin dhe i rrahim derisa të arrijmë një mase të fryrë.


Me pas në shpejtësi më të ulët shtojmë gjalpin. Në hapin tjetër hedhim kungullin e verdhë e bluar brumë.

Përziejmë përbërësit e thatë së bashku, miellin, niseshtenë dhe majanë për ëmbëlsira. Hedhim përbërjen e thatë të situr në rrahësin se bashku me masën tjetër. I harrim për disa çaste derisa e gjithë përbërja të jetë homogjene.

Lyejmë një tavë me pak gjalpë dhe miell dhe shtojmë masën e kekut. Tavën e vendosim në furrë të nxehur paraprakisht në temperaturën 180 °C dhe e pjekim për 40 minuta.

Kek me kungull të verdhë është gati. E lëmë të ftohët dhe sipër shtojmë sheqer pluhur. E shërbejmë në copa pasditeve të shoqëruar më filxhan çaji.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente