Embëlsira, Receta për Fëmijë
Shkruaj një koment

Brioche të thjeshtë me Nutella

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Mëngjesi është shumë i rëndësishëm për të përballuar ditën. E ku ka më mirë se sa një brioche i ngrohtë i sapodalë nga furra. Kjo recetë është shumë e thjeshtë, mjafton një petë sfoliat (edhe nga ato të gatshmet), dhe pak çokokrem dhe brioche është gati. Kjo është një ëmbëlsirë shumë e shpejtë dhe që bën të lumtur fëmijët.

Përbërësit për Brioche të thjeshtë me Nutella


  • 1 petë sfoliat ( Kliko për recetën)

  • 4-5 Lugë gjelle çokokrem (Nutella)

  • pak sheqer kallamsheqeri

  • pak sheqer pluhur


Përgatitja e Brioche

Marrim petën dhe i hedhim pak sheqer sipër. Me anë të një peci ( okllahie), e shtypim nga sipër. E kthejmë petën nga ana tjetër, përmbys dhe e presim në tetë pjesë duke formuar trekëndësha.

brioche-nutella-receta-embelsira-gatime

brioche-nutella-receta-embelsira-gatime-arti-furre

Në çdo pjesë vendosim nga pak nutella (rreth 1 lugë kafeje). Mbyllim trekëndëshat duke filluar nga pjesa e jashtme drejt asaj të brendshmes.
Vendosim brioche në një tavë me letër furre poshtë. Vazhdojmë kështu për pjesët e tjera.

brioche-nutella-receta-embelsira-gatime-arti-master

Fusim ta pjekim në furrë të nxehtë 180°C përreth 12-15 minuta, derisa të shohim që sipër ëmbëlsirat kanë marrë një ngjyrë të artë.
Më pas i lemë të ftohen pak dhe i vendosim në pjatë.
Sipas dëshirës mund ti hedhim pak sheqer pluhur në momentin kur i servirim.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

brioche-nutella-receta-embelsira-gatime-arti-master-chef

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente