Embëlsira
1 koment

Receta për Cheesecake

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 1 min - Sasia: 6

Cheesecake ose tortë djathi është një ëmbëlsirë me origjinë amerikane por tashmë e njohur në gjithë botën. Ka shumë variante për të bërë cheesecake si psh. me çokollatë, me fruta të ndryshme por ne sot kemi sjellë këtë recetë klasike. Eshtë një recetë e thjeshtë që do të kënaqë të gjithë.

Përbërësit për Receta për Cheesecake


  • 200 gr biskota (te thjeshta)

  • 150 gr gjalpë

  • 500 gr djathë i butë Philadelphia

  • 100 gr pana e freskët

  • 100 gr sheqer

  • 2 vezë + 1 të verdhë veze

  • 1/2 lëngu limoni

  • 1 pako vanilje


Përgatitja e Cheesecake

Si fillim përgatisim bazën e cheesecake. Biskotat i shtypim fort të gjitha ose i grijmë me grirësin elektrik duke shtuar edhe gjalpin në të. Marrim një tavë të rrumbullakët me diametër rreth 22-24 cm dhe i vendosim letër furri. Hedhim në të biskotat me gjalpin. I shtypim mirë me lugë ose me dorë duke krijuar një bazë në gjithë tavën. Më pas e vendosim tavën në frigorifer përreth 30 minuta.

cheesecake-recipe-receta-gatimi-embelsira-e

Përgatisim kremin sipër për cheesecake. Në një enë qelqi hedhim vezët, sheqerin, vaniljen dhe lëngun e limonit. Fillojmë ti rrahim me rrahësin elektrik. Më pas shtojmë edhe philadelphia dhe panën dhe vazhdojmë ti rrahim përsëri derisa të përzihen mirë të gjithë përbërësit.

cheesecake-recipe-receta-gatimi-embelsira-f

Marrim bazën nga frigoriferi dhe i hedhim sipër kremin e përgatitur. Fusim tavën ta pjekim në furrë të nxehtë 180°C përreth një orë.

cheesecake-recipe-receta-gatimi-embelsira-d

Më pas e lemë cheesecake të ftohet dhe e zbukurojmë sipër me salsa të ndryshme sipas dëshirës, me luleshtrydhe, fruta pylli ose mund ta shijojmë kështu siç është.

cheesecake-recipe-receta-gatimi-embelsira-c

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

 

cheesecake-recipe-receta-gatimi-embelsira-b

cheesecake-recipe-receta-gatimi-embelsira-a

1 Comment

Shkruani komentin tuaj - Komente