Ëmbëlsirë kek me kos – VIDEO

Kek me kos është një ëmbëlsire e thjeshtë. Ideale për mëngjeset shoqëruar me një gotë qumësht. Për këtë recetë kemi përgatitur dhe një video, ndiqeni në vazhdim dhe mos harroni të abonoheni në kanalin tonë në Youtube.

Ëmbëlsirë kek me kos – VIDEO

Prep Time20 minutes
Cook Time40 minutes
Total Time1 hour
Course: Dessert
Cuisine: Mediterranean
Keyword: embelsire
Sasia: 6 persona
Kalori: 340kcal

Video

Përbërësit

 • 250 gr kos i bardhe
 • 4 kokrra veze
 • 100 ml vaj lule dielli
 • 180 gr sheqer
 • 150 gr miell
 • 100 gr niseshte
 • 30 gr maja për ëmbëlsira
 • 10 gr esencë vanilje
 • lëkurë limoni
 • pak kripë

Përgatitja

 • Për të shpejtuar procesin e kësaj recete mund të përdorim një rrahëse elektrike. Fillojmë duke hedhur vezët në rrahësen elektrike. Bashkojmë edhe sheqerin dhe fillojmë rrahjen ne shpejtësi mesatare.
 • Pasi masa të jetë fryrë, shtojmë vajin pa e ndërprere rrahjen. Ne hapin tjetër është radha të shtojmë kosin pjesë pjesë.
 • Ndërkohë që masën e rrahim në mikser, grijmë lëkuren e limonit dhe ja shtojmë masës. Shtojmë dhe pak kripë.
 • Gjithashtu sitim te gjitha përbërësit e thatë se bashku. Miellin, niseshte, majanë për ëmbëlsira dhe vaniljen. Produktet e situra i shtojmë tek rrahësi dhe vazhdojmë ti trazojmë.
 • Lyejmë një tave me pak gjalpë dhe miell, me diametër 20/25cm. Hedhim masën e përgatitur në tavë dhe e vendosim për pjekje në furrë të nxehur në temperaturën 180°C. E lëmë të piqet rreth 40 minuta. Me pas bëjmë provën e pjekës për kek me kos.
 • Ëmbëlsira kek me kos është gati, hedhim sipër sheqer pluhur dhe e shërbejmë në feta.

Provoni gjithashtu ëmbëlsirën Cheesecake me kos apo edhe
Torte me kos.

Ju bëftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Kadaif

Kadaif së bashku me bakllavanë janë ëmbëlsirat tipike për festat e fundvitit për gjithë shqiptarët. Ne e kemi përgatitur kadaifin në një mënyrë tjetër, duke i bërë rolè copat. Në këtë mënyrë prezantohet më bukur dhe është më i lehtë për tu shërbyer.

Ëmbëlsirë Cheesecake me kos

Cheesecake me kos është një ëmbëlsirë që ka gjithmonë sukses kur ia shërbeni miqve tuaj. Kjo ëmbëlsirë e shijshme e gatuar me kos dhe pana mund të shërbehet në fund të vaktit duke i hedhur sipër pak reçel ose çokollatë të shkrirë.

Biskota me bajame – Cantuccini

Biskotat me bajame (ose siç i quajnë në Itali 'cantuccini') janë tipike të zonës së Prato në Toscana. Këto biskota janë shumë të shijshme dhe të veçanta, për vetë faktin se duhet të piqen dy herë në furrë. Zakonisht, siç e kërkon tradita këto biskota hahen duke i ngjyer në verë, Vin Santo!