Embëlsira, Gatime Unike
Shkruaj një koment

Krepa Integral – Pallaqinka

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 15 min - Sasia: 4

Në këtë video recete gatimi mund të ndiqni përgatitjen e Krepa Integral. Një recetë me origjinë franceze por shumë e njohur në kuzhinën shqiptare. Krepat, këto flet të holla brumi, mund të konsumohen të ëmbla mjaltë, kanellë apo krem bajame apo dhe te kripura lloje proshute,djathë dhe perime.

Përbërësit për Krepa Integral – Pallaqinka

    Rreth 15 Krep

  • 500 ml qumësht

  • 250 gr miell gjysmë integral

  • 50 gr gjalpë

  • 2/3 kokrra vezë

  • pak kripë


Video Receta për Krepa Integral – Pallaqinka

Përgatitja e Krepave Integral

Në një enë qelqi ose porcelani rrahim vezët. Me pas shtojmë me ngadalë qumështin duke e trazuar vazhdimisht.

Në hapim tjetër hedhim miellin pjesë pjesë që e kemi trazuar më parë me pak kripë. Duhet ta trazojmë vazhdimisht derisa të përfundojmë miellin. Nëse përbërja është shumë e trashë, mjafton të shtojmë pak qumësht.
Sipas dëshirës masën e krijuar mund ta lëmë të pushoj për disa çaste.

Shkrijmë gjalpin në banjëmaria ose në mikrovalë dhe e bashkojmë te masa e përgatitur, ( duhet të kemi kujdes që gjalpi të mos jetë i nxehtë). Trazojmë mirë të gjithë përbërësit derisa të arrijmë një masë të lëngshme e homogjene.

Pasi kemi nxehur enën për krepa, hedhim një masë në të dhe e përhapim në të gjithë sipërfaqen. E lëmë disa çaste që të piqet dhe më pas e kthejmë dhe nga ana tjetër.
Krepa integral të pjekur, mund ti vendosim në një pjatë.

Pasi kemi mbaruar të gjithë përbërjen, mund ti mbushim krepat me përbërësit e dëshiruar dhe janë gati për tu servirur.

Receta me Krepa qe ju rekomandojmë

Krepa me Nutella
Krepa Shqip – Pallaqinka
Crepes with Nutella

Ju bëftë Mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente