Embëlsira
Shkruaj një koment

Revani me limon

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 30 min - Sasia: 4 Persona

Revani me limon është një nga ato ëmbëlsirat me një shije delikate dhe aromë të freskët limoni që do t’ju magjepsë në copën e parë. Një ëmbëlsirë për tu provuar pasi është shumë ndryshe nga të tjerat, të lë një gojë një shije butësie.

Përbërësit për Revani me limon


  • 130 gr miell

  • 150 gr sheqer

  • 70 gr kos i bardhe

  • 70 gr niseshte

  • 120 ml vaj ulliri

  • 1 kokërr limoni

  • 2 kokrra vezë

  • 1 lugë e vogël pluhur për ëmbëlsira

  • pak sheqer pluhur

  • pak gjalpë


Përgatitja e revani me limon

Në një enë qelqi hedhim vezët së bashku me sheqerin dhe i trazojmë me rrahësin elektrik, derisa të kemi një lloj shkume dhe masa të fryhet.
Limonit i marrim lëkurën (vetëm pjesën e verdhë) dhe i shtrydhim lëngun.
Tek vezët e rrahura shtojmë vajin, lëngun e limonit, kosin dhe lëkurat e limonit qe hoqëm në fillim. I trazojmë edhe për pak çaste të gjithë përbërësit.

Miellin, niseshtenë dhe pluhurin për ëmbëlsira i sitim dhe i bashkojmë të tre përbërësit së bashku. Përbërësit e thatë i hedhim në masën e lëngshme dhe i përziejmë me anë të një shpatulle.

Masën për revani me limon e hedhim në tavën e pjekjes (tavë me diametër 24 cm) të lyer me pak gjalpë dhe spërkatur me miell.
Tavën e futim në furrë të para-ngrohur në 180 °C për 30 minuta. Pas pjekjes tavën e lemë edhe 15 minuta në furrë të fikur. Revani me limon është gati. Presim sa të ftohet dhe sipër shtojmë sheqer pluhur. E presim në copa dhe e shërbejmë.

Mos harroni ta shpërndani këtë recete me miqtë tuaj!

Ju bëftë mirë!

Ju rekomandojmë edhe këto receta për ëmbëlsira:
Revani Tradicionale
Kek Revani

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente