Soufle Portokalli – Orange Souffles

Soufle portokalli shërbehet në një mënyrë krejt të veçantë dhe aroma është e mahniste. Ëmbëlsirë e mbështjelle nën lëkuren e portokallit, butësi dhe një prezantim fantastik.

Soufle Portokalli – Orange Souffles

Prep Time15 mins
Cook Time20 mins
Total Time35 mins
Course: Side Dish
Cuisine: Mediterranean
Keyword: embelsire
Sasia: 4 persona
Kalori: 270kcal

Përbërësit

 • 4 kokrra portokall
 • 50 gr miell misri
 • 50 gr sheqer
 • 3 kokrra vezë
 • 1 lugë gjelle marmelata portokalli
 • gjalpë
 • sheqer pluhur
 • vanilje sipas dëshirës

Përgatitja

 • Marrim kokrrat e portokallit, i lajmë dhe heqim në forme rrethore pjesën sipër. Gërryejmë portokallin nga brenda me kujdes, duke hequr tulin dhe lëmë vetëm lëkurën për ta përdorur si enë për mbushje. Më pas i kthejmë me kokëposhtë mbi një pecetë që të kullojnë lëngun. Ruajmë tulin dhe lëngun në një enë.
 • Në një enë përziejmë së bashku sheqerin, miellin e misrit dhe pak marmelata portokalli, recetën e gjeni në faqen tonë. Më pas shtojmë lëngun e portokallit dhe pak gjalpë. Masën e vendosim në zjarr të ulët, duke i përzier vazhdimisht, derisa të trashet masa, por pa u formuar kokrra. E heqim mbushjen nga zjarri.
 • Ndajmë të verdhat e veseve nga të bardhat. Të bardhat e vezëve i rrahim në një enë derisa masa të jetë e qëndrueshme dhe i vendosim në frigorifer. Tek të verdhat shtojmë pak nga tuli i portokallit dhe i përziejmë.
 • Hedhim të verdhat e vezëve tek masa që përgatitem. I përziejmë mirë dhe me pas shtojmë edhe të bardhat e vezëve. I trazojmë më kujdes me ndihmën e një shpatulle.
 • Masa për mbushjen e soufle portokalli është gati. Ngrohim furrën paraprakisht ne 200 ° C. Marrim një tavë dhe vendosim letër pjekje.
 • Vendosim lëkurat e plota të portokallit mbi fletën e pjekjes dhe me ndihmën e një luge, hedhim masën e krijuar brenda në portokall. I mbushim rreth 2/3 e portokallit (jo plot) dhe me pas vendosim sipër pjesën qe hoqëm në fillim si kapak.
 • Soufle portokalli e përgatitura i vendosim në furrë dhe i pjekim për 15/20 minuta.
 • Pasi të jenë bërë, vendosim soufle portakalli në pjatat që do i shërbejmë. I spërkasim me sheqer pluhur përsipër.

Ju bëftë mirë!

169 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Reçel Fiku

Sot po japim recetën e reçelit të fikut të cilin mund ta shijojmë edhe më vonë, kur në treg të mos e gjejmë më këtë frutë kaq të shijshëm.

Shëndetlie

Shëndetlia është padyshim një nga ëmbëlsirat shqiptare më të mira. Para shumë vitesh shëndetlia gatuhej veç në raste festash, por tani me këto pak përbërës që i gjejmë kudo mund ta gatuajmë në çdo moment.

Reçel me Kajsi

Janë të shumta recetat për reçel në faqen e Arti Gatimit. Reçel me kajsi i shtohet kësaj liste. Për mëngjes kjo ëmbëlsirë do ju kapi ngarkesën e duhur për një ditë plot energji. Reçelin me kajsi mund ta përdorni edhe për përgatitjen e ëmbëlsira të ndryshe apo krostatave.

Bollgur me çokollatë

Një recetë vegane, bollgur me çokollate. Përgatitja e kësaj receta është shume e thjeshte, ideale për okazione speciale dhe te ftuar special. Zgjedhja e çokollatës duhet te jete nga më cilësoret.

Receta ëmbëlsirë e mbushur me krem

Kjo ëmbëlsirë e mbushur me krem është ideale për të festuar ditëlindje apo festa të tjera, ose thjeshtë një copë ëmbëlsirë pas darkës. Përgatitja e kësaj ëmbëlsirës mbushur me krem është shumë e thjeshtë dhe shtresa kryesore ngjan si një pandispanjë.