Banane e Karamelizuar – Flambé

Banane e karamelizuar apo flambé siç mund të njihet ndryshe, është një recetë gatimi e veçante dhe e thjeshte për tu përgatitur. E veçanta e kësaj recete është se mund të përdorim edhe bananet më të vjetra.

Banane e Karamelizuar – Flambé

Prep Time10 mins
Cook Time10 mins
Total Time20 mins
Course: Dessert
Cuisine: Global
Keyword: caramel
Sasia: 3 persona
Kalori: 270kcal

Përbërësit

 • 3 banane
 • 100 gr gjalpë
 • 100 gr sheqer
 • 50 gr ujë
 • 1 lugë gjelle rum ose konjak
 • 5 gr kripe
 • 3 gr sode buke

Përgatitja

 • Fillojmë përgatitjen e recetës për banane e karamelizuar duke venë në zjarr një tigan jo ngjitës. Hedhim gjalpin për ta shkrirë dhe më pas sheqerin së bashku me ujë. Shtojmë pak kripë dhe sodën e bukës.
 • Pasi kemi hequr lekuren e bananes, mund ti presim sipas dëshirës. Pasi e gjithë masa te ketë shkrirë shtojmë me kujdes copat e bananes.
 • Në momentin që sheqeri fillon dhe karamelizohet shtojmë dhe pak rum ose pije alkoolike te aromatizuar.
 • Banane e karamelizuar janë gati për ti shërbyer. Shtojmë në pjatë dhe pak akullore dhe hedhim sipër karamel nga përgatitja.

Receta për torte me banane

Ju bëftë mirë!

banane-karamel-receta-embelsira-shqip-kuzhina-shqiptare-gatuaj
89 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Zupa angleze – Receta Klasike

Zupa angleze pavarësisht emrit është një ëmbëlsirë italiane ku përbërësit kryesorë janë pandispanjë dhe kremi pastiçer. është shumë e përhapur në qendër të vendit por nga zona në zonë kjo ëmbëlsirë ka ndryshime.

Plumcake me çokollatë

Plumcake me çokollatë dhe kos është një recetë e thjeshtë për tu përgatitur duke bërë pak kujdes në pjekje. Aroma dhe shija e kësaj ëmbëlsire është e pa rezistueshme dhe mund të konsumohet në çdo kohë.

Kos me fruta

Kos me fruta mund të shërbehet si mëngjes, si ëmbëlsirë pas buke i shoqëruar me fruta të freskëta ose pasdite. Mund të përgatitet me çdo frutë që mund t'iu gjendet në shtëpi.

Fiq të thatë – Pestil

Fiq të thatë në shtresa të holla, ose ndryshe pestil fiku. Pestili është një recetë e vjetër e zonave juglindore të Shqipërisë. Pestiln mund ta përgatitim me çdo lloj fruti. Për përgatitjen e pestilit përdoret fiku i ëmbël i muajit Gusht.