Embëlsira
8 komente

Torta me çokollatë e gjalpë kikiriku

torte-super-cokollate-arti-gatimit-receta-embelsira-1

Kjo tortë është me të vërtetë një nga ëmbëlsirat më të mira e më të forta. Duket e vështirë, por është një recetë e thjeshtë që nuk ka nevojë as të piqet në furrë. është një lloj cheescake e në bazë të kësaj torte është gjalpi i kikirikut që përdoret shumë në Amerikë.


Përbërësit për Torta me çokollatë e gjalpë kikiriku


 • 250 gr biskota me çokollatë

 • 100 gr gjalpë
 • 1+1/2 filxhan me gjalpë kikiriku

 • 300 gr krem djathi (maskarpone)

 • 1/2 filxhan me sheqer

 • 100 gr pana
 • Për pjesën sipër

 • 3 lugë çokollatë të shkrirë

 • 3 lugë gjalpë kikiriku


Përgatitja

Marrim biskotat me çokollatë dhe i shtypim ose i grijmë me grirësin elektrik. Më pas i shtojmë dhe gjalpin e shkrirë. I trazojmë mirë bashkë.

Në një tavë të rrumbullakët shtrojmë letër kuzhine dhe hedhim në të masën e përgatitur. E shtypim mirë me dorë ose me lugë. Vendosim tavën në frigorifer përreth gjysmë ore.
Ndërkohë, në një enë qelqi hedhim maskarponen, sheqerin dhe 1 filxhan gjalpë e kikirikut. Fillojmë ti rrahim derisa të arrijmë një masë të fryrë. Në një enë tjetër hedhim panën, e rrahim me rrahësin elektrik derisa të fryhet.

Bashkojmë panën e rrahur me përbërësit e enës tjetër. Duhet të kemi kujdes që ti trazojmë nga poshtë lart në mënyrë që masa të mos shfryhet.

Marrim tavën nga frigoriferi dhe hedhim sipër masën e përgatitur. E nivelojmë mirë e me kujdes me lugë. Sipër e lyejmë të gjithë tortën me një shtresë gjalpë kikiriku,(1/2 e filxhanit që na ka mbetur).

torte-super-cokollate-arti-gatimit-receta-embelsira-karamel

Vendosim tortën në frigorifer për disa orë.
Në momentin që do ta shërbejmë nxjerrim tortën nga frigoriferi dhe i hedhim sipër çokollatën e shkrirë dhe me ndihmën e një xhepi pastiçier bëjmë edhe disa vija me çokollatë të ndërthurura së bashku me disa vija me gjalpë kikiriku. Torta është gati për tu servirur. Të gjithë të ftuarit tuaj do të mbeten të kënaqur nga kjo ëmbëlsirë.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit!

Falenderojme Erica Rivera per receten dhe fotot nga yummyluv

8 Comments

 1. Fatmire Ibrahimi says

  Shum e shijshme,por keta gjalp kikiriku dhe biskota me qokollat ku ti gjej un un jam nga [podujeva mduket se nuk ka ketu gjalp kikiriku dhe biskota me qokollat

 2. Mona says

  Cka asht gjalp kikiriku un jetoj ne Hamburg te gjermanis si ta gjej ktu

 3. elidona says

  po djathi mascarpone cfare eshte? eshte djathi i shkrire ?

Shkruani komentin tuaj - Komente